Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wysyłka paczek wewnątrz UE ma kosztować tyle samo, ile w kraju

Wysyłka paczek wewnątrz UE ma kosztować tyle samo, ile w kraju
Wysyłanie paczek zagranicznych będzie tańsze - informuje Komisja Europejska. (Fot. Thinkstock)
Przedstawiciele państw unijnych przyjęli regulacje, które mają zwiększyć przejrzystość cenową i wzmocnić nadzór regulacyjny nad transgranicznym dostarczaniem paczek. Nowe przepisy mają służyć obniżeniu cen i tym samym wzmocnieniu handlu.
Reklama

Komisja Europejska zaproponowała rozporządzenie w tej sprawie już w 2016 r. Teraz przesłanie czegoś z jednego kraju UE do drugiego jest średnio 3-5 razy droższe niż w ramach tego samego państwa. Z analiz KE wynika, że aż tak duże różnice nie mają jakiegokolwiek uzasadnienia i szkodzą zwłaszcza mniejszym firmom, które nie są w stanie negocjować cen z wielkimi korporacjami.

"Nie ma jasnej korelacji pomiędzy taryfami a kosztami, jakie ponoszą firmy" - poinformowała, przedstawiając projekt, unijna komisarz ds. jednolitego rynku Elżbieta Bieńkowska. Choć w KE były takie pomysły ostatecznie nie zdecydowano się na zaproponowanie górnych limitów cen, jak w usługach roamingu telefonicznego.

Zamiast tego - zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami - do wiadomości publicznej będą podawane cenniki opłat przesyłek transgranicznych, by zwiększać konkurencję i poprawiać przejrzystość taryf. "Zwiększona przejrzystość powinna wytworzyć presję konkurencyjną, obniżając ceny, które nie mogą być usprawiedliwione przez obiektywne czynniki" - podkreślono w komunikacie Rady UE.

Regulacja cen nie jest jednak wykluczona. Komisja ma w 2019 r. ocenić, czy samo zwiększenie przejrzystości zmieniło zachowanie graczy rynkowych i przyniosło dostateczne efekty.

Rozporządzenie ma też zapewnić organom regulacyjnym dane, które są im potrzebne do monitorowania rynków. "Przyjęcie tych przepisów oznacza, że kolejny kluczowy element unijnego jednolitego rynku cyfrowego jest na miejscu" - oświadczył Iwajło Moskowski, minister transportu Bułgarii sprawującej przewodnictwo w UE.

 

  Komentarze


  • Kkd
   13 kwietnia, 08:16

   ZSRR w czystej formie.

  • Tomek
   13 kwietnia, 09:30

   @Kkd
   Dokładnie!
   A czym to się skończyło nie trzeba dodawać.

  • Heh
   13 kwietnia, 13:17

   Nie mam firmy transportowej,wiec mi to na reke,bede mogl taniej wysylac.To ci co maja firmy transportowe niech sie martwiaJa to mam gdziesJest git,najpierw wyrownanie kosztow rozmow telefonicznyuch,teraz przesylki..zyje sie w EU coraz lepiej-po co narzekacie? :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama