Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wyrok na drzewa. Puszcza Białowieska będzie dalej wycinana

Wyrok na drzewa. Puszcza Białowieska będzie dalej wycinana
Do Puszczy Białowieskiej wracają maszyny do wycinki drzew... Jednak ekolodzy nie zamierzają się poddawać. (Fot. Getty Images)
Puszcza Białowieska będzie dalej wycinana. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało umożliwiające to dokumenty dotyczące dwóch jej nadleśnictw - Białowieży i Browska. Obrońcy puszczy nie rezygnują - informuje dzisiaj 'Gazeta Wyborcza'.
Reklama
Reklama

"GW" wskazuje, że wczoraj podczas konferencji w Białowieży Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, przekonywał: "Polska wypełnia wyrok TSUE. Przyjęcie nowego aneksu do Planu urządzania lasu" dla nadleśnictw Białowieża i Browska jest jedyną możliwością prawną zmiany aneksu z 2016 r., który był powodem konfliktu z UE. Pozwoli na podjęcie prac w zakresie ochrony czynnej (czyli dalszej wycinki - przyp. red.)".

Aneks zakłada, że do końca 2021 r. Nadleśnictwo Białowieża będzie mogło pozyskać maksymalnie do 4,3 tys. m sześc. drewna. Siarka zastrzegał, że wycinka nie będzie prowadzona w okresie lęgowym i w obszarach drzewostanów ponadstuletnich. W przypadku Nadleśnictwa Browsk większość prac (79 proc.) zostanie przeprowadzona poza obszarem kompleksu Puszczy Białowieskiej. Aneks zakłada pozyskanie do 14 tys. m. sześć. drewna.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny zapewniał, że zgodnie z aneksami, kluczową sprawą będą m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w puszczy i dostęp do drewna opałowego dla miejscowej ludności.

Obrońcy puszczy zapowiadają, że będą walczyć. "Zamiast w prosty sposób zapewnić puszczy bezpieczną przyszłość, a mieszkańcom regionu dobry rozwój, minister podpisuje aneks, który pozwoli dalej ciąć puszczę" - podkreślił Krzysztof Cibor z Greenpeace’u. "Nie tędy droga do realizacji wyroku. Wbrew temu, co mówi wiceminister Siarka, to nie ma nic wspólnego z ochroną przyrody. Sposób na ochronę jest jeden: cała puszcza parkiem narodowym" - dodał.

"GW" cytuje też Adama Bohdana z Fundacji Dzika Polska, który zapowiedział: "Będziemy próbowali przekonać ważne instytucje do podjęcia kroków zmierzających do powstrzymania wyrębów w tych naturalnych drzewostanach".

Czytaj więcej:

Bellerin ufunduje 3000 drzew po każdym zwycięstwie Arsenalu

Powstała wirtualna mapa "najzdrowszych" ulic Londynu

Ekolodzy: "Zakończenie rzezi drzew w Polsce jest możliwe"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama