Menu

Wyrąb Amazonii trwa. Szokujące liczby

Wyrąb Amazonii trwa. Szokujące liczby
Urzędujący prezydent Brazylii otwarcie popiera wycinkę lasu. (Fot. Getty Images)
Dżungla amazońska znika w zawrotnym tempie. Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) w Brazylii pokazuje na podstawie zdjęć satelitarnych skalę zniszczeń.
Reklama

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w brazylijskim regionie Amazonii wycięto już 6 404 km kw. lasów tropikalnych, poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE). Jest to 92 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (3 367 km kw.), pokazują aktualne zdjęcia satelitarne. INPE od lat 70-tych XX wieku monitoruje stan amazońskiej dżungli.

Według obliczeń systemu satelitarnego Deter, tylko w sierpniu br. zniknęło 1 698 km kw. lasów. Jest to 222 procent więcej niż w sierpniu 2018.

Już w czerwcu Instytut Badań Kosmicznych mówił o 88-procentowym wzroście wycinki, dane z lipca potwierdziły rekordowy wzrost o 278 procent, co doprowadziło do zwolnienia przez prezydenta Jaira Bolsonaro dyrektora INPE. Rząd Bolsonaro uznał, że podane dane są błędne.

Skrajnie prawicowy prezydent Bolsonaro, który utrzymuje ścisłe związki z lobby rolniczym, rozluźnił przepisy dotyczące ochrony środowiska. Doprowadziło to do osłabienia urzędów, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wyrębowi puszczy amazońskiej. W efekcie na potrzeby rolnictwa i hodowli bydła wycinane są coraz większe połacie lasu. Eksperci wychodzą z założenia, że w 2019 zniknie w Brazylii z powierzchni ziemi 20 tys. km kw. lasów tropikalnych.

Od stycznia br. do końca sierpnia zarejestrowano w Amazonii prawie 89 tys. pożarów, podało INPE. Połowa z nich na terenie brazylijskiego stanu Amazonas. Jest to najwyższa liczba od 2010 r., gdy w brazylijskich lasach odnotowano ponad 132 tys. pożarów.

  Komentarze
  • Jkkj
   10 września, 10:43

   No i dobrze. Trza siać owies dla świnek na grilla. Przesadzają, ta amazonia nie jest potrzebna, no chyba że dla ikea

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama