Menu

Wybory do PE w UK: Tysiące obywateli UE nie mogły oddać głosu. W tym Polacy

Wybory do PE w UK: Tysiące obywateli UE nie mogły oddać głosu. W tym Polacy
Część samorządów, która przygotowywała się do wyborów na ostatnią chwilę, nie udostępniła odpowiednich wniosków. (Fot. Getty Images)
Część obywateli państw Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym Polacy, informowała wczoraj o problemach z oddaniem głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zamieszanie wynikało ze skomplikowanej procedury rejestracji wyborców.
Reklama

Unijni obywatele mają na mocy europejskich traktatów prawo głosowania w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego w innym państwie członkowskim.

W tym drugim przypadku nie wystarcza jednak sam wpis do rejestru wyborców; na mocy brytyjskich przepisów konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza, w którym wnioskodawca zobowiązuje się do tego, że nie weźmie udziału w głosowaniu w żadnym innym państwie UE. Takie rozwiązanie ma na celu uniknięcie tego, by migranci głosowali dwukrotnie: w kraju obecnego zamieszkania i w kraju pochodzenia.

Procedura ta była źródłem problemów już w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, kiedy powszechnie krytykowano ją za nadmierne skomplikowanie i utrudnianie skorzystania z prawa do głosowania.

Wyciągając wnioski z zamieszania sprzed pięciu lat, część władz samorządowych w Wielkiej Brytanii zdecydowała się w tym roku na przypomnienie obywatelom UE o dodatkowej formalności, wysyłając im pocztą niezbędny formularz (EC6/UC1).

Pierwotnie Wielka Brytania miała jednak nie brać udziału w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego ze względu na planowane na koniec marca br. wyjście z Unii Europejskiej, co sprawiło, że część przygotowujących się na ostatnią chwilę samorządów nie udostępniła odpowiednich wniosków.

Nicola Sturgeon określiła sytuację jako "skandaliczną". (Fot. Getty Images)

W efekcie wiele osób skarżyło się wczoraj w mediach społecznościowych, że odmówiono im prawa głosu, bo nie wypełniły niezbędnego formularza. Na problemy wskazywała m.in. prawniczka imigracyjna Agata Patyna, która relacjonowała, że "powiedziano jej, że powinna głosować w swoim państwie członkowskim".

"Dzwoniłam wczoraj do rady dzielnicy i potwierdzili, że będę mogła głosować. Dzwoniłam dzisiaj ponownie: podobno nie mieli wystarczająco dużo czasu, aby rozesłać formularze do wszystkich obywateli UE. Teraz nic z tym się nie da zrobić" - napisała.

Patyna podkreśliła, że jest sfrustrowana tym, że nie mogła głosować, bo "dzisiejsze wybory są z różnych powodów jeszcze ważniejsze niż zwykle", a także reakcją brytyjskich urzędników, którzy wskazywali, że zamiast głosować w Wielkiej Brytanii, powinna oddać swój głos w Polsce. "Różne historie były dzisiaj, ale wydaje mi się, że są ich setki. Wygląda na to, że to jeden wielki bałagan" - oceniła.

W niektórych, skrajnych przypadkach wyborcy złożyli odpowiednie wnioski w terminie, ale urzędnicy nie zdążyli się nimi zająć na czas, pozbawiając tym samym prawa głosu wnioskodawców, którzy dopełnili wszelkich formalności.

Biuro Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii przypomniało, że w takiej sytuacji możliwe jest wprowadzenie pilnej korekty w rejestrze wyborców przez zwrócenie się szefa komisji wyborczej do urzędników z prośbą o sprawdzenie niezbędnej dokumentacji i daty wpłynięcia pisma.

Poświęcony doniesieniom o trudnościach z głosowaniami hasztag #DeniedMyVote (pozbawiony głosu) bił wczoraj rekordy popularności na Twitterze w Wielkiej Brytanii.

"Właśnie rozmawiałam w komisji wyborczej z mieszkającym w moim okręgu wyborczym mężczyzną z Polski, który mieszka tu od lat, ale nie pozwolono mu zagłosować, mimo że jest w spisie wyborców. To skandaliczne!" - napisała na Twitterze pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.

Oburzenie wyrazili także przedstawiciele partii politycznych oraz aktywiści, m.in. reprezentująca obywateli UE grupa the3million. "Te wybory europejskie są niebywale istotne dla wielu z nas, bo to być może ostatni raz, kiedy możemy głosować w ogólnokrajowych wyborach, zanim nasze prawa zostaną zredukowane tylko do decydowania o dziurach w drogach i wywozie śmieci w wyborach samorządowych, i to tylko jeśli będziemy mieli szczęście" - wyjaśnia Maike Bohn z the3million.

Rzecznik Electoral Commission, państwowej komisji odpowiedzialnej za organizację wyborców, tłumaczył problemy tym, że "bardzo późna informacja ze strony rządu na temat udziału Wielkiej Brytanii w tych wyborach wpłynęła na to, ile mieliśmy czasu na poinformowanie obywateli o tym procesie oraz ile oni mieli czasu na dopełnienie formalności związanych z głosowaniem".

"Ten proces (rejestracji wyborców) może być prostszy dla obywateli i komisja wyborcza opowiedziała się za takimi zmianami po poprzednich wyborach europejskich w 2014 roku, ale to zależy od zmian w prawie wyborczym, które mogą być wprowadzone jedynie przez rząd i parlament" - podkreślono.

  Komentarze
  • Bryndal
   24 maja, 09:39

   Andrzej Milewicz - trzeba być turbo-debilem, żeby głosować na Partie Brexitu i nie mów nikomu, że masz takich znajomych...

  • Ferdybzdurke
   24 maja, 09:42

   Ale news. Jakby te czy inne wybory mialy jakies znaczenie.

  • Mirek London
   24 maja, 09:51

   Wczoraj glosowalem w dzielnicy Croydon i naprawde nie wiem dlaczego okreslacie procedure wyborcza jako skomplikowana ?
   Jesli ktos interesuje sie w ogole wyborami, na czas dokona rejestracji i OKRESLI W KTORYM KRAJU CHCE GLOSOWAC to problemu nie ma. Nasi rodacy jak zwykle sie nie popisali i owszem, zarejestrowali sie na wybory ale bez wypelnienia deklaracji kraju w ktorym chca glosowac i dlatego mieli problemy.
   Angielskie przepisy sa czesto bardzo zagmatwane (dla obcokrajowcow) ale jak ktos czyta dokladnie to zrozumie no chyba, ze z jezykiem nie najlepiej ale to juz inna bajka.

  • Adblock
   24 maja, 10:35

   Marek II z postu na FB. Jesteś tylko naturalizowanym przeszczepem i jak UK opuści na dobre UE to wtedy się za was wezmą tubylcy...

  • Wasp
   24 maja, 10:37

   nie rozumiem po co glosowac na angielskich obiboków.

  • Ewelina
   24 maja, 11:02

   Ja również wczoraj głosowałam i nie było żadnego problemu.Rejestrowalam się kilka miesięcy temu.

  • Bruum
   24 maja, 11:10

   Żadnych problemów nie doświadczyłam.zarejestrowac się odpowiednio wcześnie,powypelniac odpowiednio papiery i tyle.

  • Ciezarek
   24 maja, 11:13

   Dziwnym zbiegiem okolicznosci zawsze POLAKOM powiedza tego typu zdanie jak "powinnas glosowales w swoim kraju nie tutaj."Na Londynku tylko Polakom pluja w twarz .Czy to artykul o Brexicie ,glosowaniu czy o motylkach to tylko nam zawsze brytole musza powiedziec gdzie nasze miejsce.

  • Do MirekLondyn
   24 maja, 11:26

   Stracilem wiare w demokracje.Jesli 2 pijaczkow spod sklepu ma 2 razy wiecej do powiedzenia niz 1 profesor, to demokracja jest do dupy,bo ile jest profesorow a ilu pijaczkow.Ide se lolka zapale lepiej :)

  • Do Adblock
   24 maja, 11:30

   Mowisz kto polak,a kto anglik. Zdefiniuj: "Polak"... wyjdzie ci ze nie mozesz jednoznacznie zdefiniowac kto to jest polak,bo w PL rozni ludzie mieszkaja,tak samo jak w kazdym innym kraju.Masz i profesorow i pijakow i narkomanow,i kierowcow i nauczycieli.... kto to jest Polak?-zdefiniuj

  • Derek
   24 maja, 12:07

   Nieprawda, można było się łatwo zarejestrować i oddać głos w Pooling Station.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.12.2019
  GBP 5.080 złEUR 4.285 złUSD 3.866 złCHF 3.926 zł

  Sport


  Reklama