Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wspólne oświadczenie "nerwowego Putina i chłodnego Bidena" po szczycie w Genewie

Wspólne oświadczenie "nerwowego Putina i chłodnego Bidena" po szczycie w Genewie
Media: "Pierwsze spotkanie na szczycie pomiędzy Joe Bidenem i Władimirem Putinem rozpoczęło się chłodno i odrzucająco". (Fot. Getty Images)
'Historyczne spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina to także szczyt komunikacji niewerbalnej: Kto komu każe czekać i jak długo? Kto wydaje się bardziej zrelaksowany? Kto przybędzie z dłuższym konwojem?' - dziennik 'Die Welt' analizuje najważniejsze 'świadome i nieświadome sygnały spotkania' prezydentów USA i Rosji, którzy zakończyli spotkanie wspólnym oświadczeniem.
Reklama
Reklama

"Wizualnie, pierwsze spotkanie na szczycie pomiędzy Joe Bidenem i Władimirem Putinem rozpoczęło się chłodno i odrzucająco" - pisze niemiecka gazeta.

Rosyjski prezydent "wyglądał na zdenerwowanego; nawet przybycie do rezydencji w Genewie nie było całkowicie godne superwładcy, ale pokazało pragnienie, by dobrze wypaść. Putin dwukrotnie wyciągnął rękę do szwajcarskiego prezydenta Guya Parmelina zaraz po tym, jak ten wysiadł z samochodu i dwukrotnie szwajcarski prezydent powiedział mu, że lepiej nie podawać ręki przed schodami wejściowymi w słońcu, tylko na schodach w cieniu zadaszenia" - zauważa "Die Welt".

Biden "dotarł na miejsce 15 minut później niż Putin i z o wiele dłuższą kolumną samochodów". Dziennik zwraca uwagę, że "konwój Putina składał się z 17 pojazdów, niemal demonstracyjnie zabrakło karetki - judoka i hokeista z Kremla jest po prostu sprawny. Kolumna Bidena liczyła 38 pojazdów, w tym karetki".

"W dodatku Biden kazał szwajcarskiemu prezydentowi czekać prawie minutę, podczas gdy sam zdawał się rozmawiać przez telefon w limuzynie, w końcu Ameryka to supermocarstwo. Ale potem Szwajcar bez wahania zgodził się na krótki uścisk dłoni z Bidenem w słońcu" - opisuje dziennik.

Podczas oficjalnego powitania z Bidenem "Putin wyciągnął rękę znacznie dalej niż prezydent USA, a w bibliotece Putin zainicjował małą pogawędkę, ale początkowo bawił się palcami i przesuwał stopy w przód i w tył" - wylicza "Die Welt". I dodaje: "W pewnym momencie Putin roześmiał się i wypiął pierś, nastąpiło to podczas przepychanek prasy o dostęp do sali; wydawał się zadowolony, że może wziąć głęboki oddech".

Ogólnie rzecz biorąc "rosyjski prezydent nie wydawał się jednak w pierwszych minutach tak zrelaksowany, jak na przykład podczas pierwszego spotkania z Donaldem Trumpem w hotelu w Hamburgu na szczycie G20 w 2018 roku. Biden wymusił ze swej strony uśmiech, ale podobnie jak Putin raczej unikał kontaktu wzrokowego, niż o niego zabiegał. Obaj sprawiali wrażenie, jakby nie czuli się komfortowo w swojej obecności" - ocenia dziennik.

Nawet jeśli pierwsze spotkanie Putina z Bidenem rozpoczęło się "napiętym chłodem", to zdaniem "Die Welt" obie strony "mają zdecydowanie zbyt duże i częściowo pokrywające się interesy, by taki nastrój mógł się utrzymać: zaangażowanie Chin w traktaty rozbrojeniowe, zanim Pekin będzie mógł dyktować zasady światowej gry politycznej, jest obecnie najważniejszym celem, zarówno w Moskwie, jak i w Waszyngtonie".

Prezydenci USA i Rosji we wspólnym oświadczeniu, wydanym po wczorajszym szczycie w Genewie, potwierdzili swoje zaangażowanie w kontrolę zbrojeń i redukcję ryzyka konfliktów zbrojnych.

"My, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joseph R. Biden i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, uważamy, że Stany Zjednoczone i Rosja pokazały, że nawet w okresach napięć są w stanie dokonać postępu w realizacji naszych wspólnych celów, jakimi są: przewidywalność w sferze strategicznej, zmniejszająca ryzyko konfliktów zbrojnych i groźby wojny nuklearnej" - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu.

"Niedawne przedłużenie traktatu Nowy START jest przykładem naszego zaangażowania w kontrolę zbrojeń nuklearnych. Dziś potwierdzamy zasadę, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie można je prowadzić" - zaznaczyli obaj prezydenci.

Biden i Putin wspólnie zapewnili, że "zgodnie z tymi celami, Stany Zjednoczone i Rosja wspólnie podejmą w najbliższej przyszłości zintegrowany dwustronny dialog na temat stabilności strategicznej, który będzie przemyślany i solidny". "Poprzez ten dialog staramy się położyć podwaliny pod przyszłe środki kontroli zbrojeń i ograniczania ryzyka konfliktów zbrojnych" - podkreślili przywódcy USA i Rosji.

Czytaj więcej:

"Aleksiej umiera. To kwestia dni". Świat apeluje o pomoc dla Nawalnego

Londyn: Kraje G7 krytykują Chiny i Rosję, ale brak konkretnych działań

Szwajcaria: Przygotowania do szczytu Biden-Putin z nadzwyczajnymi środkami bezpieczeństwa

Brytyjskie media krytykują Bidena za łamanie protokołu podczas spotkania z królową Elżbietą II

Putin lubi się spóźniać. Ile będzie musiał poczekać Biden?

Stosunki UE z Rosją w "negatywnej spirali", "nie ma wielkiej nadziei" na ich poprawę

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama