Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wspomnienia 95-letniego polskiego pilota RAF-u w związku z filmem "Hurricane"

Wspomnienia 95-letniego polskiego pilota RAF-u w związku z filmem "Hurricane"
Marian Jankiewicz za sterami P-51 Mustang. (Fot.Wikipedia.org)
Brytyjska telewizja ITV przy okazji premiery filmu 'Hurricane' przypomniała losy polskich pilotów walczących w RAF i ich niesprawiedliwe potraktowanie. 'Czułem się zdradzony' - cytuje ITV 95-letniego polskiego pilota Mariana Jankiewicza.
Reklama

"Ilu moich przyjaciół zginęło w lotnictwie? Czułem się zdradzony. Jest parada zwycięstwa, a ty nie możesz w niej uczestniczyć. Czy potrafisz sobie to wyobrazić? Jak się czujesz? Strasznie” – podkreślił w rozmowie z ITV Marian Jankiewicz.

Brytyjska telewizja ITV w swoim felietonie wyemitowanym 3 września przypomniała, że bohaterowie z Polski po wojnie mieli zaledwie kilka dni, aby zdecydować czy wracać do Polski, gdzie czekała ich śmierć albo w najlepszym razie – więzienie, czy też zostać w Wielkiej Brytanii.

"Ci, którzy wrócili do Polski, byli więzieni przez reżim komunistyczny, który był nieufny wobec byłych żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię z Brytyjczykami” – przekazała ITV.

"Twórcy filmu Hurricane mają nadzieję, że obraz uhonoruje i utrwali pamięć o bohaterskich Polakach walczących we flocie RAF podczas II wojny światowej. Hurricane opisuje historię Polaków, którzy wywarli decydujący wpływ na obronę Wielkiej Brytanii przed inwazją nazistów, szczególnie w czasie bitwy o Anglię” – podkreśla telewizja ITV na swojej stronie internetowej.

"Jedna z eskadr polskich pilotów zestrzeliła więcej niemieckich samolotów niż jakakolwiek inna eskadra RAF - przy mniejszej liczbie strat. Bohaterscy Polacy byli jednak zepchnięci na boczny tor po klęsce hitlerowskich Niemiec, a polityka zimnej wojny oznaczała, że Polacy zostali wykluczeni z parad zwycięstwa” – podkreśla ITV. 

Kadr z filmu "Hurricane". (Fot. Facebook/Hurricane Movie)

Marian Jankiewicz mieszka wraz z żoną Joanną w Londynie w dzielnicy Ealing. Ma trzech synów. Najstarszy syn Luke kontynuuje tradycje rodzinne i pracuje jako pilot w British Airways.

Marian Jankiewicz spędził w powietrzu ponad 11,5 tys. godzin, latając na ponad 70 różnych typach samolotów (maszyny myśliwskie, bombowe, szturmowe, rozpoznawcze, transportowe).

Jankiewicz był pilotem 315 Dywizjonu Myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, tę służbę zakończył w stopniu sierżanta. W Royal Air Force awansował do stopnia kapitana. Jako pilot wojskowy był nieprzerwanie aktywny od 1943 do 1987 - łącznie przez 44 lata. Zakończył karierę wojskową jako aktywny pilot w wieku 64 lat.

 

  Komentarze


  • Grzegorz rozwadowski
   7 września 2018, 17:53

   No i wlasnie tak potraktuja nas po brexszicie

  • AAaaaa
   8 września 2018, 06:32

   Dalej tak Angolę traktują Polaków za nic ale to się zmieni po brexicie jusz cała unia ma ich gdzieś

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama