Menu

Współpraca Amazona z NHS: Eksperci mają obawy

Współpraca Amazona z NHS: Eksperci mają obawy
Współpracę NHS z Amazonem krytykują m.in. specjaliści z dziedziny prawa. (Fot. Getty Images)
Współpraca Amazona z brytyjską służbą zdrowia (NHS) budzi obawy ekspertów z branży cyberbezpieczeństwa w kwestii zachowania prywatności - informuje magazyn Infosecurity Magazine. Umowa NHS z koncernem obejmuje udzielanie porad medycznych przez inteligentnego asystenta Alexa.
Reklama

Współpracę brytyjskiej publicznej służby zdrowia z należącym do Jeffa Bezosa koncernem Amazon krytykują też specjaliści z dziedziny prawa. Zdaniem eksperta ds. prawnych aspektów cyfryzacji sektora ochrony zdrowia Marcusa Vassa, związanego z kancelarią Osborne Clarke, zarówno lekarze jak i pacjenci korzystający z porad zdrowotnych za pośrednictwem inteligentnego asystenta Alexa powinni być w przejrzysty sposób informowani o tym, jakie dane gromadzone są na ich temat oraz jak są przetwarzane i przechowywane.

Jak podkreśla Vass, jeszcze nie podano szczegółó dotyczących tych kwestii. "Istotne jest, czy Amazon uzgodnił z NHS zasady dotyczące bezpieczeństwa wynikające z GDPR (RODO - przyp. red.) i towarzyszącej mu ustawy o ochronie danych".

Użytkownicy urządzeń z asystentem Alexa będą mogli zadać pytania, np. "jakie są objawy grypy". (Fot. Getty Images)

W opinii eksperta "jakikolwiek brak jasności co do tego, jak Amazon będzie korzystał z danych osobowych, może wpływać negatywnie na zaufanie do technologii sterowalnych głosowo wspierających działania NHS". "Każda czynność dotycząca przetwarzania danych powinna natomiast być poprzedzona uzyskaniem ważnej zgody ze strony pacjentów" - zauważa.

Starszy inżynier bezpieczeństwa w firmie Synopsys Boris Cipot ostrzega z kolei, że połączone z internetem urządzenia powinny zawsze być traktowane przez użytkowników, w tym pacjentów poszukujących pomocy medycznej, z ostrożnością. "Jeśli dostawca usług ubezpieczeniowych uzyska dostęp do danych o konkretnych użytkownikach, może klasyfikować ich do kategorii ryzyka na podstawie zapytań, które wyszukiwali z użyciem Alexy. To z kolei doprowadzi do zwiększenia cen za ubezpieczenie dla tych, którzy trafią do grup wysokiego ryzyka" - ostrzega. Wskazuje na zagrożenie dyskryminacją na rynku ubezpieczeniowym, do czego mogą posłużyć dane o konsultacjach medycznych z Alexy, jeśli trafią w niepowołane ręce.

W środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ogłosił współpracę publicznej służby zdrowia NHS z firmą Amazon, w ramach której użytkownicy urządzeń z inteligentnym asystentem Alexa będą mogli zadać pytania, np. "jak się leczy migrenę" lub "jakie są objawy grypy" i dostać odpowiedź odczytaną z oficjalnej strony internetowej służby zdrowia.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama