Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wrzesień 2020 najcieplejszy w historii pomiarów

Wrzesień 2020 najcieplejszy w historii pomiarów
Kolejne rekordy temperatur wcale nie są powodem do radości... (Fot. Getty Images)
Tegoroczny wrzesień był o 0,05 st. C cieplejszy niż w roku 2019, co czyni go jak dotąd najcieplejszym wrześniem w historii - wynika z analiz Copernicus Climate Change Service, który analizuje dane na temat zmian klimatu.
Reklama
Reklama

Globalne temperatury we wrześniu 2020 r. były wyższe niż w jakimkolwiek poprzednim roku w tym samym miesiącu. Temperatura była o 0,63 st. C wyższa od średnich temperatur września w standardowym trzydziestoletnim klimatologicznym okresie odniesienia (1981-2010).

To sprawia, że wrzesień 2020 roku jest o 0,05 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2019 i 0,08 st. C cieplejszy niż wrzesień roku 2016, które wcześniej uznawano za najcieplejsze w historii.

Również w całej Europie średnie temperatury we wrześniu osiągnęły rekordowo wysoki poziom; było o około 0,2 st. C cieplej niż w poprzednim najcieplejszym w Europie wrześniu 2018 r. Na większości kontynentu we wrześniu temperatury były wyższe od średnich, zwłaszcza w południowo-wschodniej Europie.

Lód morski Arktyki jest na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia rejestracji danych satelitarnych. (Fot. Getty Images)

Z danych Copernicus Climate Change Service, który monitoruje również co miesiąc lód morski, wynika, że temperatury na Arktyce nadal są znacznie powyżej średniej, a lód morski Arktyki znajduje się na drugim najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia rejestracji danych satelitarnych. "Średni zasięg lodu morskiego w Arktyce we wrześniu był drugim najniższym zanotowanym poziomem po wrześniu 2012 r." - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniają specjaliści, w Arktyce zasięg lodu morskiego znacznie się zmniejszył od 1979 r., kiedy rozpoczęto obserwacje satelitarne. Tendencję można zaobserwować dla wszystkich miesięcy w roku, ale szczególnie właśnie we wrześniu, kiedy to pokrywa lodowa osiąga swoje roczne minimum.

Ze względu na czynniki klimatyczne typowy roczny cykl lodu morskiego zmniejsza się bowiem od wczesnej wiosny do późnego lata, kiedy osiąga minimalny rozmiar w ciągu roku, zwykle we wrześniu. Następnie lód morski zaczyna ponownie gromadzić się, aby osiągnąć maksimum, które zwykle występuje w marcu.

Czytaj więcej:

Rekord ciepła na Spitsbergenie. Naukowcy biją na alarm

2019 rok był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów

USA: W Dolinie Śmierci najwyższa temperatura od ponad 100 lat

Naukowcy: Arktyka przestawia się na nowy klimat

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama