World Cup in ski jumping: Kubacki won the inaugural competition in Wisla

Dawid Kubacki był bezkonkurencyjny w Wiśle. (Fot. Bjorn Reichert/NordicFocus/Getty Images)
Dawid Kubacki won the season's inaugural World Cup ski jumping competition in Wisla. Norway's Halvor Egner Granerud was second, and Austrian Stefan Kraft was third. There were six Poles in the final '30' and three in the top '10.'

Kubacki w piątek wygrał kwalifikacje i obie serie treningowe. Zwycięzca Letniej Grand Prix także wczoraj znów nie miał sobie równych. Zgromadził łącznie 272,2 pkt po skokach na odległość 130,5 i 132,5 m. O 5,6 pkt wyprzedził Graneruda (130 i 133, 5 m) i o 14,2 pkt Krafta (129 m i 133,5 m). Tuż za podium uplasował się Austriak Manuel Fettner, który skoczył 123 m i 129 m.

To szóste indywidualne zwycięstwo Kubackiego w karierze, ale pierwsze w Polsce. Podobnie jak inni skoczkowie na podium przyjął gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy, który oglądał zmagania w Wiśle, także rozegrany wcześniej konkurs kobiet.

W poprzednim sezonie biało-czerwoni nie wygrali żadnego konkursu. Skutkiem słabszych wyników była m.in. zmiana trenera kadry. Nowy - Austriak Thomas Thurnbichler - przyznał na początku pracy w Polsce, że choć jedno zwycięstwo byłoby dobrym prognostykiem na przyszłość i stanowiłoby powiew optymizmu. Doczekał się na nie już w debiucie, i to przed polską publicznością. A dzisiaj jego zawodnik wystąpi w plastronie lidera PŚ, co już dawno nie miało miejsca.

"Dawid nie tylko dzisiaj, ale od dłuższego czasu jest najlepszy" - przyznał Piotr Żyła, który uplasował się na piątej pozycji (129 i 127 m).

Kamil Stoch (127,5 i 116 m) ukończył rywalizację na 10. miejscu. Trzykrotny mistrz olimpijski miał wyjątkowego pecha, gdyż w pierwszym skoku przy lądowaniu odpięło mu się wiązanie, ale mimo wszystko ustał. Natomiast w drugiej serii skakał w bardzo złych warunkach - otrzymał aż 15,4 pkt rekompensaty za wiatr w plecy.

Paweł Wąsek (124,5 i 121 m) po pierwszej serii był dziewiąty, ale po drugim skoku spadł na 15. lokatę. Tomasz Pilch (125,5 i 120 m) zajął 23. miejsce. To jego najlepszy w karierze wynik w zawodach Pucharu Świata. Stefan Hula uzyskał 118,5 i 113 m, co wystarczyło do 27. pozycji.

Do drugiej serii nie zakwalifikowali się: 31. Aleksander Zniszczoł - 120 m, 34. Jan Habdas - 117,5 m i 36. Jakub Wolny - 117 m.

Najdłuższy skok w konkursie oddał Marius Lindvik. Norweg w drugiej serii uzyskał 136,5 m, ale nie ustał tej próby i został sklasyfikowany na 22. pozycji.

Broniący Kryształowej Kuli za triumf w PŚ Japończyk Ryoyu Kobayashi na półmetku był 22., ale w finale się poprawił i awansował na siódmą lokatę. Drugi zawodnik poprzedniego sezonu Niemiec Karl Geiger w pierwszej serii skoczył 115 m i zajął dopiero 35. miejsce.

Dzisiaj drugi konkurs indywidualny w Wiśle.