World Cup 2022: South Korea and Switzerland are the last teams to qualify

Zespół Szwajcarii świętuje zwycięstwo w meczu z Serbią. (Fot. Getty Images)
South Korea and Switzerland - these are the last teams that advanced to the round of 16 of the World Cup in Qatar. The Korean players unexpectedly defeated the Portuguese 2:1, and the Swiss won 3:2 against the Serbians. The Brazilians did not show up, losing to Cameroon 0:1.

Wczoraj dokończono rywalizację w grupach G i H, w których już wcześniej awans zapewniły sobie Brazylia i Portugalia. Gra toczyła się o drugie lokaty, a szansę zachowywały wszystkie zespoły.

Urugwaj, który w dwóch pierwszych meczach w Katarze nie zdobył ani jednego gola, pokonał Ghanę 2:0, ale w ostatecznym bilansie obie drużyny pożegnały się z turniejem. "Urusom" zabrakło jednej bramki, żeby awansować.

W drugim spotkaniu Portugalia do doliczonego czasu gry remisowała z Koreą Płd. 1:1, co dawało awans Urugwajowi, ale w 91. minucie zwycięstwo drużynie z Azji zapewnił napastnik Wolverhampton Wanderers Hwang Hee-Chan.

"Otrzymaliśmy ostrzeżenie, poważne ostrzeżenie" - przyznał Fernando Santos, trener Portugalczyków, którzy mimo porażki zajęli pierwsze miejsce w grupie H.

Cristiano Ronaldo rozegrał 20. mecz w mistrzostwach świata (grał do 65. minuty). Tyle samo ma na koncie pięciu zawodników, m.in. Grzegorz Lato. W klasyfikacji wszech czasów słynny Portugalczyk zajmuje ex aequo ósme miejsce, ale w Katarze będzie miał szansę jeszcze poprawić bilans.

Koreańczycy wystąpią w fazie pucharowej MŚ po raz pierwszy od 2010 roku. Odpadli dwukrotni mistrzowie świata Urugwajczycy. Zapewne po raz ostatni zagrali na mundialu tak uznani piłkarze, jak Luis Suarez, Edinson Cavani czy Diego Godin.

W 1/8 finału Portugalia zmierzy się ze Szwajcarią, a Korea Południowa z Brazylią, która w Katarze walczy o szósty tytuł mistrzowski.

"Canarinhos" zajęli pierwszą pozycję w grupie G, choć tę część turnieju zakończyli sensacyjną porażką z Kamerunem. Jedynego gola zdobył w doliczonym czasie gry Vincent Aboubakar. Chwilę później został ukarany drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką za niesportowe zachowanie, bo za takie jest uznawane zdjęcie koszulki w trakcie radości z gola. Kamerun wygrał pierwszy mecz na mundialu od 2002 roku.

W tabeli Brazylia tylko lepszym bilansem bramek wyprzedziła Szwajcarię. Helweci pokonali Serbów 3:2, choć przegrywali 1:2. Zwycięskiego gola zdobył na początku drugiej połowy Remo Freuler.

Drużyna Szwajcarii grała w ćwierćfinałach MŚ w 1934, 1938 i 1954 roku, a od 1994 roku, gdy rozszerzono formułę MŚ, awansowała do fazy pucharowej po raz piąty. W czterech poprzednich przypadkach (1994, 2006, 2014, 2018) jej droga kończyła się na 1/8 finału.

Dzisiaj rozpocznie się faza pucharowa. O godzinie 15:00 (czasu UK) Holandia zagra z USA, a cztery godziny później rozpocznie się spotkanie Argentyna - Australia, które poprowadzi Szymon Marciniak.

W roli faworytów wystąpią Holendrzy i Argentyńczycy. "Albicelestes" zaczęli mundial od sensacyjnej porażki z Arabią Saudyjską 1:2, ale później zwyciężyli po 2:0 z Meksykiem i Polską.