Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Working from home a 'powerful' way public can help reduce emissions, says EPA

Working from home a 'powerful' way public can help reduce emissions, says EPA
Praca z domu jest bardziej eko? (Fot. Getty Images)
The public needs to play a transformational part to help Ireland meet its emission reduction targets, say the authors of a new report which warns that the country’s emissions are rising rather than falling.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Przykładem praktycznego sposobu na zmniejszenie poziomu emisji mogłoby być umożliwienie większej liczbie osób wykonywanie pracy w domu lub powrót do tej formy pracy - twierdzi Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

W swoim raporcie - Ireland's Provisional Greenhouse Gas Emissions - EPA ostrzega, że szacuje się, iż całkowita krajowa emisja gazów cieplarnianych w 2021 roku wzrosła o 4,7 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku. Tym samym ich poziom wynosi 61,53 mln ton odpowiednika dwutlenku węgla (Mt CO2eq), co oznacza wzrost w stosunku do 59,86 Mt CO2eq emisji w 2019 r.

Wzrost ten wynikał ze zwiększonego wykorzystania węgla i ropy do produkcji energii elektrycznej oraz zwiększeniem emisji w sektorze rolnictwa i transportu. To, co określono w raporcie jako "tymczasowe szacunki" emisji gazów cieplarnianych, wskazuje, że Irlandia może przekroczyć w 2021 r. roczny limit ustalony w ramach unijnego rozporządzenia w sprawie podziału zobowiązań o 2,74 Mt CO2eq.

Poziom emisji w sektorze przemysłu energetycznego wzrósł o 17,6 proc. czyli 1,53 Mt CO2eq w 2021 roku. Przypisuje się to trzykrotnemu zwiększeniu zużycia węgla i paliw w produkcji energii elektrycznej, ponieważ elektrownie gazowe były wyłączone z powodu napraw i konserwacji w ciągu roku.

Energia elektryczna wytwarzana z elektrowni wiatrowych i wodnych, ze względu na mniejszą ilość wiatru, oraz poziomu wód spadła odpowiednio o 16 i 20 proc. w 2021 r.

Poziom emisji w rolnictwie wzrósł w ubiegłym roku o 3 proc., co było spowodowane między innymi zwiększonym zużyciem azotu w nawozach oraz wzrostem liczby zwierząt gospodarskich, w tym krów mlecznych, innego bydła, owiec i świń.

Całkowita produkcja mleka wzrosła o 5,5 proc. w 2021 r. Emisje gazów cieplarnianych z sektora transportu wzrosły o 6,1 proc., co w dużej mierze wynikało z zakończenia ograniczeń covidowych w podróżach dotyczących korzystania z samochodów i transportu publicznego.

Pozytywnym akcentem jest fakt, że według raportu do końca 2021 roku w Irlandii było 47 000 pojazdów elektrycznych, co znacznie przewyższyło zakładany przez rząd plan. Kolejnym plusem jest fakt, że emisje gazów cieplarnianych z sektora mieszkaniowego spadły o 4,9 proc.

Jednak ich spadek wynikał z połączenia mniejszego czasu spędzanego w domach z powodu zakończenia ograniczeń covidowych, łagodniejszej zimy, wyższych cen paliw i możliwego gromadzenia zapasów oleju opałowego od 2020 roku.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd "nie robi wystarczająco dużo, aby walczyć z zanieczyszczonym powietrzem"

EY: 18 proc. polskich firm nie zamierza ograniczać swojego śladu węglowego

Problem złego stanu powietrza w części dzielnic Londynu nie ustaje. Czy ULEZ zostanie rozszerzona?

Naukowcy: W upalnej Europie rośnie zanieczyszczenie ozonem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement