Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wolontariusze sprzątali polskie groby w ramach Akcji Znicz

Wolontariusze sprzątali polskie groby w ramach Akcji Znicz
W akcji wzięło udział ponad 200 osób. (Fot. Twitter/@1Ragata)
Blisko 2 tys. polskich grobów - w tym m.in. byłego prezydenta na uchodźstwie Kazimierza Sabbata i byłego naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych Tadeusza Bora-Komorowskiego - zostało wczoraj wysprzątanych przez wolontariuszy w ramach 13. Akcji Znicz w Londynie.
Reklama
Reklama

Akcja - organizowana co roku przez stowarzyszenie Poland Street w okolicach Dnia Wszystkich Świętych - polega na sprzątaniu polskich mogił, w szczególności skupiając się na grobach osób związanych z historią tzw. "Rzeczpospolitej Londyńskiej", czyli rządu RP na uchodźstwie, który funkcjonował w brytyjskiej stolicy w latach 1940-1990.

W wydarzeniu brało udział ponad 200 osób, które w ciągu dnia odwiedzały dwa cmentarze: Gunnersbury w zachodnim Londynie i św. Patryka w Leytonstone na wschodzie miasta.

Szefowa Poland Street Anna Gałandzij tłumaczyła w rozmowie z polskimi mediami, że na obu cmentarzach znajduje się łącznie ok. 2 tys. polskich mogił.

"To groby Polaków, którzy zostali pochowani w Londynie. Na Gunnersbury pochowano wielu polskich polityków. (Spoczywa tam) np. Kazimierz Sabbat, przedostatni prezydent RP na uchodźstwie, jego żona Anna Sabbat, dowódca AK Tadeusz Bór-Komorowski i Józef Haller, naczelny dowódca wojsk polskich" - wyliczała.

Jak zaznaczyła, "co roku coraz więcej osób przyłącza się do tej akcji", w szczególności młodych par z dziećmi i grup z polskich szkół sobotnich.

"Mamy szczotki, mamy gąbki, mamy płyny do mycia, grabie, wiadra i razem sprzątamy groby, a później zapalamy znicze" - przekazała.

Od lat "Polski Znicz" jest wspierany przez ambasadę RP w Londynie, ale Gałandzij z żalem podkreśliła, że w tym roku wyjątkowo zdecydowano się na obcięcie finansowania projektu.

"Wielka szkoda. To spowodowało, że mamy mniej zniczy niż co roku i żadnych funduszy na środki czystości, więc musieliśmy sami szukać funduszy wśród Polonii. To szczególnie smutne, skoro Polska obchodzi w tym roku stulecie niepodległości" - zaznaczyła, dodając, że "to oznacza, że na mniejszej liczbie grobów zapalimy znicze".

W przekazanym polskim mediom oświadczeniu, ambasada RP w Londynie potwierdziła, że "w tym roku dysponuje mniejszym budżetem na realizację projektów we współpracy z organizacjami polonijnymi niż w roku ubiegłym".

Jak tłumaczono, jednocześnie "partnerów polonijnych przybywa, jak również rośnie liczba projektów wspieranych w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

"Z uwagi na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, projekty związane z tą rocznicą były traktowane priorytetowo" - zapewniono, dodając, że ambasada "stara się wspomóc wszystkie organizacje chcące objąć opieką polskie groby" i zachęca partnerów do "szukania również innych źródeł finansowania akcji".

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama