Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem również dla branży kosmetycznej

Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem również dla branży kosmetycznej
Firmy kosmetyczne muszą teraz poszukiwać nowych rynków zbytu. (Fot. Getty Images)
Rosyjska napaść na Ukrainę uderzy w przychody wielu firm kosmetycznych, które działały w tych krajach. Ratunkiem będzie rozwój sprzedaży na innych rynkach, w tym w Azji – wskazuje 'Rzeczpospolita'.

"Wpływ wojny w Ukrainie na branżę kosmetyczną na pewno będzie znaczący. Firmy będą musiały szukać nie tylko nowych rynków, ale też przebudowywać swoje łańcuchy dostaw opakowań i surowców, gdyż wiele z nich sprowadzano z Ukrainy" – ocenia, cytowana przez "Rz", Blanka Chmurzyńska-Brown, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, który zrzesza ponad 230 firm z tej branży.

Jak czytamy w artykule, nikt tam nie ma wątpliwości, że wojna w Ukrainie uderzy w polski eksport kosmetyków, który w ostatnich latach rósł średnio o 9 proc. rocznie, przekraczając w 2021 roku 4,2 mld euro.

Gazeta zwraca uwagę, że według niedawnej analizy banku Peako SA udział eksportu w łącznych przychodach krajowych firm kosmetycznych sięgał 30 proc. na koniec minionej dekady, czyli ponad dwukrotnie więcej niż jeszcze w 2013 roku.

"Rz" zaznacza, że nawet w czasie pandemii Covid-19 eksport prężnie się rozwijał, podtrzymując przychody polskiej branży kosmetycznej. Jak pisze gazeta, Rosja wraz z Ukrainą odpowiadały za ok. 12 proc. zagranicznej sprzedaży polskich kosmetyków, która w 2021 r. sięgała 4,25 mld euro.

Jak szacuje cytowany przez "Rz" Krzysztof Mrówczyński, menedżer w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Peako, oba te rynki generowały 5 proc. łącznych przychodów rodzimych firm kosmetycznych (uwzględniając także sprzedaż krajową). Udział Rosji - jak czytamy w artykule - spadł wprawdzie po aneksji Krymu, ale i tak stanowił 8 proc. eksportu branży. To już przeszłość.

Według Blanki Chmurzyńskiej-Brown po wybuchu wojny w Ukrainie praktycznie wszystkie firmy członkowskie związku wstrzymały sprzedaż do Rosji, zamykając tam też swoje oddziały.

Cytowany w artykule Krzysztof Mrówczyński zaznacza, że polska branża kosmetyczna nie raz wykazywała zdolność do skutecznego opierania się negatywnym trendom w otoczeniu. Firmom - jak czytamy - sprzyja też geograficzna dywersyfikacja eksportu oraz rozwój na wielu rynkach wschodzących, w tym na Bliskim Wschodzie czy w Azji.

Czytaj więcej:

Badanie: Polacy zapowiadają bojkot marek, które nie wycofały się z Rosji

    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł

    Sport