Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wojna cenowa irlandzkich supermarketów. Gdzie zrobimy zakupy najtaniej?

Wojna cenowa irlandzkich supermarketów. Gdzie zrobimy zakupy najtaniej?
Super Valu okazał się najdroższym z 5 badanych marketów. (Fot. A. Kubas/Londynek.net)
Irlandzkie supermarkety będą w najbliższych miesiącach prowadzić wojnę cenową - zapowiadają analitycy Grant Thornton. Już teraz ceny produktów własnych marek różnią się - w zależności od sieci - nawet o 50%.
Reklama

Pierwsze od dekady badanie cen, wykonane na zlecenie niemieckiego giganta Aldi, wykazało znaczne dysproporcje między cenami podstawowych produktów żywnościowych.

Analitycy porównywali koszty zakupów w pięciu głównych sieciach na terenie Dublina, Corku, Limericku i Galway. Pod lupę wzięto średniej klasy produkty własnych marek, które stanowią 50% tygodniowych zakupów irlandzkich konsumentów - w tym dżemów, śmietany, chleba, jogurtów, jabłek i brokułów.

"Koszyk 62 produktów zakupionych w Aldim wyniósł €65,04; €65,53 w Lidlu; €76,54 w Tesco; €80,74 w Dunnes Stores i €95,50 w SuperValu. Wynik ten zapewne zostanie podważony przez konkurencję Aldiego, jednak Grant Thornton zapewnia, że badanie zostało przeprowadzone obiektywnie, na podstawie porównania cen artykułów wybranych losowo z dużej puli” - komentuje „Irish Times”.

Według Damiana Gleesona z Grant Thornton, „nie trzeba wielkiej wiedzy z zakresu ekonomii, by zauważyć zaciekłą walkę o klienta.”

"Sieci już teraz intensywnie inwestują w reklamy w prasie, radiu, telewizji oraz internecie. A wraz ze wzrostem gospodarczym w Irlandii wojna cenowa przybierze tylko na sile” - podkreśla specjalista.

Na Zielonej Wyspie zaprzestano podobnych badań w 2009 roku, kiedy National Consumer Agency została pozwana do sądu przez niektóre sieci handlowe. Ich zdaniem, tego typu porównywanie cen nie jest miarodajne.

W ubiegłym roku Irlandia odnotowała najwyższe PKB w Europie. Wyprzedziła pod względem rozwoju gospodarczego nawet Indie, które ostatnio przeskoczyły Chiny.

"10 straconych lat recesji jest zdecydowanie za nami. W ubiegłym roku PKB Irlandii - 7,8% - było najwyższe w Europie" - podsumował portal Journal.ie. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama