Menu

Włochy: Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie

Włochy: Zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich w Rzymie
Słynne schody mają być lepiej chronione przed natłokiem turystów. (Fot. Getty Images)
Władze Rzymu wprowadziły zakaz siadania na Schodach Hiszpańskich, uznając je za zabytek. Jak ogłoszono, kara za złamanie tego nowego przepisu wynosić będzie od 250 do 400 euro.
Reklama

Dotychczas obowiązywał zakaz jedzenia i picia na 136 rokokowych schodach na Placu Hiszpańskim, których włoska nazwa brzmi Scalinata di Trinita dei Monti (Świętej Trójcy), bo prowadzą do kościoła pod takim wezwaniem.

Zostały one zbudowane w pierwszej połowie XVIII wieku, a zaprojektowali je rzymscy architekci Francesco De Sanctis i Alessandro Specchi.

Wprowadzenie zakazu siadania na słynnych stopniach na Placu Hiszpańskim, co każdego dnia robiły dotąd tysiące ludzi, to wynik zaostrzenia regulaminu straży miejskiej w dziedzinie ochrony zabytków i walki z zachowaniem, uważanym za brak szacunku dla historycznego i kulturowego dziedzictwa stolicy Włoch.

Najwyższa grzywna w wysokości 400 euro będzie wymierzana w przypadku szczególnie rażącego postępowania, takiego jak brudzenie czy niszczenie schodów, których gruntowna renowacja zakończyła się w 2016 roku.

Podobną surową ochroną objęto wcześniej rzymskie fontanny.

Schody Hiszpańskie co roku odwiedzają setki tysięcy turystów. (Fot. Getty Images)

  Komentarze
  • Rupert
   8 sierpnia, 08:05

   Dobrze, ze jeszcze chodzic po nich mozna.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama