Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: Seriale i książki lekarstwem na pandemię

Włochy: Seriale i książki lekarstwem na pandemię
Tak wyglądała Piazza Venezia w Wigilię. (Fot. Getty Images)
Nie tylko podnoszące na duchu seriale na platformach internetowych, ale także książki stały się dla Włochów lekarstwem w czasie pandemii. Z satysfakcją odnotowano w tym roku wzrost czytelnictwa, co uznaje się za jedną z niewielu dobrych wiadomości.
Reklama
Reklama

Włosi w czasie długiego lockdownu na wiosnę bili rekordy pod względem korzystania z platform streamingowych, ale także częściej niż zwykle zaczęli sięgać do książek - wynika z badań rynkowych. Przybyło też dużo osób, które sięgnęły po książkę po raz pierwszy.

Jak ocenia branża wydawnicza i księgarska, to znak, że dla czytelnictwa w kraju rok pandemii nie będzie stracony, a przeciwnie - niesie nadzieję.

Choć rośnie odsetek książek kupowanych w internecie, to księgarnie pozostają najważniejszym punktem odniesienia dla miłośników lektury. Nie straciły one swego znaczenia i odzyskały klientów po wiosennym lockdownie. Ponad dwie trzecie czytelników odwiedza je regularnie.

W październiku 61 procent Włochów w wieku od 15 do 74 lat zadeklarowało, że przeczytało w ciągu roku co najmniej jedną książkę. Dotyczy to również książek w wersji elektronicznej i audiobooków.

W poprzednich latach odsetek osób czytających książki wynosił około 56 procent.

Takie wyniki przedstawiono w raporcie na temat czytelnictwa w roku kryzysu na tle pandemii, opracowanym przez ministerstwo kultury w Rzymie oraz stowarzyszenie wydawców książek.

Jak się zaznacza, proces odkrywania przyjemności lektury w miesiącach narodowej kwarantanny i licznych restrykcji nie nastąpił szybko. W pierwszej kolejności całe pokolenia, od najmłodszych do dorosłych, masowo zaczęły korzystać z platform streamingowych w okresie przymusowego przebywania w domu.

Pusta Via Condotti w Rzymie - czy mieszkańcy właśnie czytają coś ciekawego? (Fot. Getty Images)

Rekordy popularności biły amerykańskie seriale, które sprawiły, że także wielu czytelników na jakiś czas odłożyło książki na bok.

Gdy minęła pierwsza faza ich odtrącenia i ogólnego niepokoju oraz zagubienia z powodu konieczności raptownej zmiany trybu życia, co wykazywały wcześniejsze sondaże, nastąpiło zjawisko powrotu do lektury.

W maju zanotowany został rekord korzystania z e-booków oraz audiobooków. 40 procent czytelników książek wybrało je w takiej właśnie formie. Przed rokiem cyfrowe wersje preferowała jedna trzecia Włochów. 3,4 miliona osób po raz pierwszy w życiu kupiło książkę w internecie, w tym 2,3 mln - wersję cyfrową.

60 procent czytelników tradycyjnych papierowych książek to także dobry i pocieszający wynik - zauważono w analizie.

"To pozytywne sygnały. Sektor wydawniczy i książkowy okazał się bardziej odporny niż inne branże" - podkreślili autorzy raportu, w którym odnotowano też wsparcie udzielone przez rząd. Dane te uznaje się za zachęcające dla całego świata księgarsko-wydawniczego.

Z przedstawionych prognoz wynika, że wielkość sprzedaży i obroty w tym roku nie będą różnić się od tych sprzed pandemii.

41 procent regularnych czytelników książek korzysta z bibliotek.

Czytaj więcej:

Część Wenecji pod wodą. "Sytuacja jest dramatyczna"

Smutny rekord we Włoszech. Najwięcej ofiar Covid-19 w Europie

Włochy: Nowy szczep koronawirusa u osoby bez kontaktu z Wielką Brytanią

Włochy: 94-latek zadzwonił po policjantów, bo czuł się samotny

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama