Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Włochy: Przyszły rząd nadal niewiadomą

Włochy: Przyszły rząd nadal niewiadomą
Luigi di Maio, szef Partii Demokratycznej, która jest jedną z trzech największych frakcji we włoskim parlamencie. (Fot. Getty Images)
Po wyborach parlamentarnych we Włoszech nadal nie wiadomo, które ugrupowanie utworzy nowy rząd. To wynik braku wyraźnej większości i rywalizacji także wśród zwycięzców. I antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, i centroprawica z Ligą Północną chcą powołać gabinet.
Reklama

Gotowość powołania rządu wyraził zarówno blok centroprawicy, który otrzymał najwięcej głosów (ponad 35 procent), jak i Ruch Pięciu Gwiazd z 32- procentowym poparciem, będący na pierwszym miejscu w obu izbach parlamentu.

Włoscy komentatorzy zwracają uwagę na milczenie prezydenta Sergio Mattarellego wobec sytuacji, którą określa się jako polityczne trzęsienie ziemi i rozbicie dotychczasowego systemu partyjnego.

Dominuje przekonanie, że szef państwa zachowa taką absolutną rezerwę i, w przeciwieństwie do swego poprzednika Giorgio Napolitano, nie zaangażuje się w rozwiązanie obecnego pata politycznego i będzie czekał na to, aż ugrupowania zawrą porozumienie.

Agencja Agi zauważa, że szef państwa nie zamierza odgrywać pierwszoplanowej roli na tym etapie i zarazem nie zadowoli się deklaracją gotowości utworzenia mniejszościowego rządu. Da natomiast ugrupowaniom tyle czasu ile będą potrzebować, aby utworzyły stabilny gabinet, mający poparcie 51 procent parlamentarzystów.

Włoska edycja portalu "Huffington Post” podkreśla, że Mattarella liczy na dialog trzech największych frakcji w nowym parlamencie, czyli centroprawicy , Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej.

Na razie liderzy mają czas na rozmowy do 23 marca, czyli do pierwszego posiedzenia parlamentu nowej kadencji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama