Wizards odpadli, ale Gortat ma szansę na najlepszy kontrakt w karierze

Eksperci przewidują, że zawodnik ma teraz szansę na najlepszy kontrakt życia (Fot. Getty Images)
Marcin Gortat zdobył 19 punktów i miał 6 zbiórek, a jego Washington Wizards w szóstym półfinałowym meczu Konferencji Wschodniej koszykarskiej ligi NBA ulegli u siebie Indiana Pacers 80:93. Rywalizację play-off przegrali 2-4 i odpadli z rozgrywek.
Zespół z Indianapolis drugi raz z rzędu zagra w finale konferencji, gdzie ponownie zmierzy się z broniącymi tytułu Miami Heat. Przed rokiem przegrał 3-4.

Na początku drugiej połowy wczorajszego spotkania nieskuteczni tego dnia "Czarodzieje" przegrywali już różnicą 16 punktów (40:56).

Potrafili jednak odrobić tę stratę i na 8 minut przed końcem spotkania, po trzypunktowym rzucie Bradleya Beala, który wcześniej pod własną tablicą wyrwał przy zbiórce piłkę znacznie wyższemu Royowi Hibbertowi, wyszli na prowadzenie 74:73.

Polski środkowy znów był najlepszym strzelcem zespołu. Przebywał na parkiecie 41 minut, najdłużej w karierze w meczu play-off. Poprzedni rekord ustanowił jeszcze w barwach Orlando Magic, gdy 30 kwietnia 2009 r. w meczu z Philadelphia 76ers jedyny raz wyszedł w pierwszej piątce, zastępując zdyskwalifikowanego Dwighta Howarda, i grał 40 minut.

Teraz, w 11. kolejnym meczu play-off w wyjściowym składzie, trafił 7 z 12 rzutów z gry, 5 z 6 wolnych, miał 4 zbiórki w obronie i 2 w ataku, asystę, stratę i 2 faule. Po meczu pocieszał i przyciskał do piersi młodszych kolegów z zespołu Walla i Beala, rozżalonych wyeliminowaniem z play off po tak jednostronnej końcówce spotkania, które mogło przedłużyć nadzieje.

W wielu elementach Wizards i Pacers notowali wczoraj zbliżone statystyki: zbiórki (w których Gortat i koledzy już nie dominowali tak jak w meczu numer 5): 40-38 dla gospodarzy, asysty: 17-18, straty: 11-11, przechwyty: 4-6, bloki: 3-4. Całą różnicę zrobiła skuteczność z gry.

Goście trafili 51 procent rzutów, gospodarze - 40. Poza Gortatem najwięcej punktów dla Wizards zdobyli Beal - 16, Nene - 15 oraz Wall - 12 i 9 asyst.

Polak zakończył doskonały sezon, a w mediach pojawiają się spekulacje o przyszłości koszykarza. 30 czerwca kończy się kontrakt Marcina Gortata, eksperci przewidują, że zawodnik ma teraz szansę na najlepszy kontrakt życia. 30-letni środkowy od 1 lipca będzie wolnym graczem, co oznacza, że ofertę będzie mógł mu złożyć każdy z klubów NBA.