Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wirtualne narzędzie do oceny ryzyka zakażenia koronawirusem

Wirtualne narzędzie do oceny ryzyka zakażenia koronawirusem
Należy pamiętać, że aplikacja to nie konsultacja ani diagnoza lekarska, lecz wywiad o charakterze wyłącznie informacyjnym. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w serwisie pacjent.gov.pl wirtualne narzędzie 'Sprawdź czy masz objawy Covid-19'. Pomaga ono ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem - wynika z informacji zawartych na stronie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).
Reklama
Reklama

Należy jednak pamiętać, że nie jest to porada, konsultacja ani diagnoza lekarska, lecz wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. "Tylko lekarz oraz wykonany test mogą potwierdzić chorobę" - zaznaczono.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wytłumaczył, że aplikacja "Sprawdź czy masz objawy Covid-19" została zintegrowana z wirtualnym asystentem (chatbotem), który odpowiada na najczęściej zadawane pytania na temat wirusa SARS-CoV-2. "To zapewnia obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19" - zaznaczył Cieszyński.

Podkreślono, że osoby, które zaniepokoiło wystąpienie objawów sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem, przy pomocy prostego i intuicyjnego formularza w krótkim czasie otrzymują wstępną ocenę swojego stanu i, co ważne, rekomendacje dalszych działań.

W Polsce zanotowano dotąd 5 000 przypadków zakażenia koronawirusem i 136 zgonów. (Fot. Getty Images)

"Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi" - napisano na stronie CSIOZ.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia koronawirusem oraz występowania innych chorób.

Analiza odpowiedzi podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych.

System wypracowano, konsultując jego rozwiązania ze specjalistami z zakresu medycyny, oraz na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także zaleceń amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Rekomendacje dalszych zachowań pacjenta przy poszczególnych poziomach ryzyka opracowano w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym (GIS).

Czytaj więcej:

"WSJ": Dane z telefonów komórkowych na pomoc w walce z Covid-19

Telefon pomoże w walce z epidemią

Kraje, w których szczepiono na gruźlicę, z lepszą odpornością na koronawirusa?

Holandia: Polska i Węgry otrzymują zbyt dużo na walkę z epidemią

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama