Wimbledon: Serena Williams defeated in the 1st round

Serena Williams musi przełknąć gorzką pigułkę. Nie przebrnęła nawet pierwszej rundy Wimbledonu. (Fot. Frey/TPN/Getty Images)
One of the best tennis players in history, 40-year-old American Serena Williams, lost to Frenchwoman Harmony Tan 5:7, 6:1, 6:7 (7-10) in the first round of Wimbledon after a match that lasted more than three hours. It was her first singles match in nearly a year.

Williams nie grała od 29 czerwca ubiegłego roku, gdy musiała się wycofać z powodu kontuzji przy stanie 3:3 w pierwszym secie meczu 1. rundy Wimbledonu z Białorusinką Aliaksandrą Sasnowicz. Przed tegorocznym Wimbledonem wystąpiła tylko w meczu deblowym w turnieju w Eastbourne.

W rankingu singlistek spadła na 1 204. miejsce, ale od organizatorów londyńskiej imprezy wielkoszlemowej otrzymała "dziką kartę".

Mecz ze 115. na liście WTA 24-letnią Tan siedmiokrotna triumfatorka Wimbledonu rozpoczęła słabo. Dosyć ociężale poruszała się na korcie, seryjnie popełniała niewymuszone błędy i pierwszego seta przegrała 5:7. W drugiej partii odzyskała energię, a rywalka nie potrafiła znaleźć recepty na jej nieszablonowe zagrania i Amerykanka oddała jej tylko jednego gema.

Trzeci set to popis obu zawodniczek. Debiutująca w Wimbledonie Tan wzniosła się na wyżyny umiejętności i przy stanie 6:5 i serwisie Williams miała piłkę meczową, jednak nie zdołała jej wykorzystać. W tej sytuacji o losach meczu rozstrzygał super tie-break. Williams prowadziła w nim już 4-0, ale Francuzka wykazała się wielką odpornością psychiczną i odniosła największy sukces w karierze.

"Serena to legenda. Myślałam, że jak wygram z nią jednego czy dwa gemy, to będzie mój sukces. Jestem kompletnie zaskoczona, także moją grą" - oznajmiła bezpośrednio po meczu Tan, która w drugiej rundzie spotka się z Hiszpanką Sarą Sorribes Tormo.

Williams w Wimbledonie debiutowała w 1998 roku. W sumie wygrała 23 turnieje Wielkiego Szlema.