Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

Will Prince Charles lead the Commonwealth?

Will Prince Charles lead the Commonwealth?
Do Wspólnoty Brytyjskiej należą 53 kraje. (Fot. Getty Images)
It looks like we will get an imminent decision on whether Prince Charles will take over from The Queen as the next Head of the Commonwealth.
Advertisement
News available in Polish

Formalna decyzja o tym, że Karol miałby w przyszłości, po śmierci 93-letniej obecnie królowej Elżbiety II, objąć nie tylko brytyjski tron, ale także stanąć na czele całej Wspólnoty, zapadnie prawdopodobnie podczas odbywającego się w tym tygodniu w Londynie szczytu Wspólnoty.

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn sugerował wcześniej, że następca tronu nie powinien objąć tej roli automatycznie i należałoby rozważyć rotacyjny system prezydencji, podobny do tego, jaki obowiązuje w Unii Europejskiej.

Minister ds. rozwoju międzynarodowego w opozycyjnym gabinecie cieni Kate Osamor poszła nawet krok dalej, wprost sugerując, że Karol nie jest odpowiednią osobą do objęcia stanowiska. Jak tłumaczyła, "potrzebujemy kogoś, kto jest zrównoważony, kogo ludzie szanują i kto potrafi myśleć poza schematami". "Po prostu nie sądzę, że to on powinien objąć to stanowisko" - oceniła w rozmowie z parlamentarnym magazynem "The House".

Szczegółowe dyskusje na ten temat spodziewane są w gronie liderów państw Wspólnoty w piątek, podczas spotkania na zamku Windsor. Decyzja w tej sprawie musiałaby zapaść jednomyślnie.

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii - zasiada na tronie od 1952 roku.

Książę Karol obejmie tron po śmierci Elżbiety II. (Fot. Getty Images)

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement