Menu

Wielkiej Brytanii grozi pokolenie bezdomnych emerytów

Wielkiej Brytanii grozi pokolenie bezdomnych emerytów
"Do 2038 r. ponad połowa emerytów będzie przeznaczać na czynsz ponad 40 proc. swoich dochodów". (Fot. Getty Images)
Około 630 tys. millenialsów w UK nie będzie stać na czynsz, gdy przejdą na emeryturę. 'A to najprostsza droga do bezdomności' - ostrzegają brytyjscy parlamentarzyści.
Reklama

Millenialsi, czyli ludzie urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku, nie mają lekko. Ich zarobki nie rosną, coraz rzadziej stać ich na własny dom czy mieszkanie, więc są uzależnieni od długoterminowego wynajmu. Zgodnie z nowym raportem, millenialsi mogą być pierwszym pokoleniem w UK, które będzie zagrożone bezdomnością - i to na dużą skalę.

Problem pogłębi się, kiedy przejdą na emeryturę. "Do 2038 r. ponad połowa brytyjskich emerytów będzie przeznaczać na czynsz ponad 40 proc. swoich dochodów" - wynika z analizy grupy parlamentarnej ds. mieszkalnictwa i opieki nad osobami starszymi. W rezultacie ok. 630 tys. osób nie będzie mogło pozwolić sobie na wynajem, co jest prostą drogą do bezdomności.

Brytyjczycy mieszkają, gdzie się da - często w bardzo złych, szkodliwych dla zdrowia warunkach. (Fot. Getty Images)

"Liczba gospodarstw domowych w sektorze wynajmu prywatnego, z osobami w wieku powyżej 64 lat, potroi się w ciągu następnych 25-30 lat" - ostrzega przewodniczący grupy Richard Best, wzywając rząd do budowy mieszkań socjalnych.

"Jeśli każdego roku nie powstanie co najmniej 21 tys. domów, ludzie nie będą mieli gdzie żyć. Dla niektórych konsekwencją będzie bezdomność" - dodaje Best.

Parlamentarzyści ostrzegli również przed rosnącą liczbą lokali, które nie spełniają podstawowych norm. W efekcie Brytyjczycy mieszkają, gdzie się da - często w bardzo złych, szkodliwych dla zdrowia warunkach. Liczba takich nieruchomości ma wzrosnąć z 56 tys. do 188 tys. w ciągu 20 lat, a przez kolejną dekadę - do 236 500.

Rząd przekonuje jednak, że jest "zaangażowany w opiekę nad osobami starszymi w Wielkiej Brytanii i wprowadza przepisy mające na celu wzmocnienie praw najemców".

  Komentarze
  • Kasia
   18 lipca 2019, 14:44

   Millenialsi to wiedza. Moi i meza rodzice dostali domy od rzadu za 8% wartosci (Krakow). To samo dzialo sie w UK gdzie domy komunalne sa wyprzedawane za bezcen patalogii. A w tym co zostalo mieszkaja narkomani i notorycznie samotne matki z gromadkami dzieci. Mamy fundusz emerytalny w pracy ktory wymusil rzad, a osobno wysylamy pienidze na 3 filar. Mieszkamy i pracujemy w takim rejonie UK gdzie nie ma szans na tani wynajem lub kredyt hipoteczny. Nie narzekam, takie sa fakty. A to ze emerytura w UK to smiech na sali, to juz inna sprawa. Tak samo jest z zasilkiem chorobowym.

  • Emi
   18 lipca 2019, 15:04

   Pokolenie lat 50 i 60 przeżarło zasoby na 3 pokolenia wprzód i nie chce sie tym podzielić i jeszcze im mało, to jak ma starczyć dla następnych pokoleń?

  • Do Kasi
   18 lipca 2019, 15:29

   Za 35lat pracy z tego co wiem dostaniesz tyle samo emerytury co w Holandii za te same 35lat.Mowisz ze za mala emerytura w UK.A gdzie jest wieksza,po ilu latach i w jakiej dokladnie wysokosci?. prawda ze pozwalaja wykupowac councilowskie domy za czesc ceny-niewiem dlaczego.

  • Arek
   18 lipca 2019, 15:30

   no coz jak bedzie ich odpowiednio duzo rusza na Londyn i zalatwia sprawe za jakis czas

  • Leon zawodowiec
   18 lipca 2019, 16:04

   Nie wiem za jakiego pustaka trzeba sie mieć aby komentować sprawy obcego kraju w którym jest się zwykłym wynajętym robotnikiem a nawet po uzyskaniu obywatelstwa osobniki 2gi ej kategori W Polsce uciekliscie z biedy nic nie osiągając a tu zrobiliście kilka funtów jak każdy pracujacy a uważacie się za wybrańców narodu

  • Gosc
   18 lipca 2019, 16:44

   do Leon zawodowiec - jaki Ty inteligentny jestes "szacun" dla Twojej psyche !!!!!!!!!!!! mysle , ze pare wizyt u psychiatry Ci sie przyda .

  • Bylbo
   18 lipca 2019, 16:50

   Leon zawodowiec - rozwaliłeś system. podoba mi się...

  • Leon zawodowiec
   18 lipca 2019, 20:36

   dzieki Bylbo

  • Emi
   19 lipca 2019, 01:43

   Leon komentujemy bo tutaj żyjemy i płacimy podatki. Może ty jesteś tanim wyrobnikiem z minimum wage co po angielsku nie mówi i nie czyta, ale to twoje życie co z nim robisz, a od innych sie odp...

  • Leon zawodowiec
   19 lipca 2019, 09:05

   Widać Emi że jest30 typowym przykladem tej patoli która ma się za kogoś lepszego wracasz stawka minimalna angielsku i na pewno ja nie rozmawiamam i nie czytam angieksku a ty do tego płacisz podatki i tu mieszkasz i to jest nobilitacja dla ciebie bo w Polsce właśnie byłaś w biednej rodzinie chodziłam na zmianę w ubraniach z siostrą i nie stać cię było praktycznie na nicI dlatego myślisz że tu jesteś kimś A co do podatków to wszyscy bogaci ludzie ich nie płacą albo myślą jak ich nie płacić ale ty tego nigdy nie zrozumiesz bo za ciebie płaci pracodawca a myśli Tvn

  • Emi
   22 lipca 2019, 14:48

   Tak, jestem kimś lepszym, Leon. Napewno od ciebie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2020
  GBP 5.111 złEUR 4.279 złUSD 3.962 złCHF 4.031 zł

  Sport


  Reklama