Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielkie ćmy "straszą" mieszkańców Wysp

Wielkie ćmy "straszą" mieszkańców Wysp
Podstawowymi roślinami, którymi żywi się owad, są różne gatunki topoli. (Fot. Thinkstock)
W Wielkiej Brytanii właśnie obudziły się gigantyczne ćmy. Eksperci uspokajają jednak przerażonych mieszkańców Wysp: 'one tylko szukają miłości'.
Reklama

Kilka zaniepokojonych osób alarmowało w ostatnich dniach o dużych owadach, które "odwiedziły" ich ogrody i domy. 

Jak tłumaczą specjaliści to ćmy, które właśnie się przebudziły i szukają partnerów. Jedna z nich - nastrosz topolowiec - nie może jeść ani pić i żyje tylko po to, by kopulować.

Na przedstawiciela tego gatunku natrafiła m.in. Julie Jones z Birkenhead w hrabstwie Merseyside. Jak relacjonuje kobieta, ćma, którą ​​widziała, była tak duża jak jej dłoń.

"Jej rozmiar był przerażający. Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Bałam się, że na mnie wskoczy" - opowiada mieszkanka portowego miasta w Anglii. 

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowymi roślinami żywicielskimi owada są różne gatunki topoli. "Gąsienice są bardzo duże, ale ponieważ mają zielony kolor i karmią się wysoko w koronie drzew, nawet nie wiemy, że tam są" - informuje cytowany przez "Metro" Alan Gunn z Liverpool John Moores University 

Ekspert dodaje, że po zakończeniu karmienia gąsienice czołgają się na ziemię i tam przepoczwarzają się. Poczwarki zimują. 

Dorosłe ćmy odwiedzają nas o tej porze roku, ale nie żyją zbyt długo. "Nagle się pojawiają i równie szybko znikają" - zaznacza Alan Gunn.

Ilik Saccheri, profesor University of Liverpool, uspojaka jednak, że owady wcale nie są teraz większe niż zwykle.

"Poza tym są całkowicie nieszkodliwe. W ciągu dnia ich głównym zmartwieniem jest, aby nie zostać zjedzonym przez ptaki, więc starają się trzymać z dala od słońca i są całkowicie nieaktywne" - podsumowuje naukowiec.

 

  Komentarze


  • Ziutek
   20 czerwca 2018, 08:35

   jestem jak ćma- żyję tylko po to, by kopulować...

  • Daniel Wojciechowski
   20 czerwca 2018, 11:50

   HA HA ALE SIE USMIALEM .TO JAK TO JEST W KONCU????? TO JEDZA CZY NIE JEDZA???SWOJA DROGA KOPULOWAC I NIC NIE JESC TO RACZEJ ZWYKLY ZYWY ORGANIZM NIE PRZYJMIE.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2019
  GBP 4.877 złEUR 4.296 złUSD 3.769 złCHF 3.792 zł

  Sport


  Reklama