Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka zmiana w Sinn Fein. "Wojna się skończyła"

Wielka zmiana w Sinn Fein.
"Wojna się skończyła" - mówiła McDonald, występując przed członkami swej partii. (Fot. Getty Images)
Kongres Sinn Fein odbywający się wczoraj w stolicy Irlandii, Dublinie, zatwierdził Mary Lou McDonald na stanowisku przewodniczącej tej partii. Stery nacjonalistycznego ugrupowania przejęła od Gerry'ego Adamsa, który stał na jego czele od 35 lat.
Reklama

Urodzona w Dublinie, 48-letnia McDonald była jedyną kandydatką na stanowisko szefowej Sinn Fein. W latach 2004-2009 była deputowaną Parlamentu Europejskiego, w 2009 roku została "człowiekiem nr 2" w partii, zaraz po Adamsie.

Wybór należącej do młodszego pokolenia polityków kobiety, która nie była osobiście zaangażowana w krwawy konflikt w Irlandii Północnej, to symboliczne zerwanie z przeszłością dla Sinn Fein - ocenia Reuters. McDonald, która miała zaledwie 14 lat, gdy Adams został szefem Sinn Fein w 1983 roku, zapowiadała, że zamierza kontynuować postęp, jakiego udało się dokonać w ciągu 20 lat od podpisania porozumienia pokojowego w Irlandii Płn.

Sinn Fein to nacjonalistyczna partia o korzeniach katolickich, która przez wiele lat była uznawana za polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), organizacji walczącej o oderwanie Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do Republiki Irlandii, m.in. za pomocą zamachów bombowych.

"Wojna się skończyła" - mówiła McDonald, występując przed członkami swej partii i chwaląc w swym wystąpieniu Adamsa jako "politycznego giganta"; sam Adams nie przemawiał. "Teraz, gdy przywództwo w partii obejmuje nowe pokolenie, naszym zadaniem jest znalezienie innowacyjnych i nowoczesnych sposobów na realizowanie naszej polityki. Nadszedł czas nowatorskiego myślenia i śmiałych pomysłów" - podkreśliła.

69-letni Adams w listopadzie 2017 roku zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na przewodniczącego partii oraz że nie będzie ponownie kandydował do parlamentu Irlandii w najbliższych wyborach. Przez blisko 50 lat należał do najbardziej wpływowych, ale i kontrowersyjnych polityków irlandzkiej sceny politycznej. Konsekwentnie zaprzeczał, jakoby był członkiem IRA i choć dla wielu był jedną z twarzy brutalnego konfliktu w Irlandii Płn., to właśnie jemu przypisuje się zasługi za przekształcenie Sinn Fein w ważną siłę polityczną po obu stronach irlandzko-irlandzkiej granicy - przypomina Reuters.

W będącej częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandii Płn. Sinn Fein należała do zdecentralizowanego, koalicyjnego rządu od 2007 roku do stycznia 2017 roku, od kiedy to nie może dojść do porozumienia z Demokratyczną Partią Unionistyczną (DUP) w sprawie ponownego utworzenia gabinetu.

Pokojowe porozumienie wielkopiątkowe z 1998 roku wymaga, by rząd północnoirlandzki stanowił koalicję największych ugrupowań unionistycznych i republikańskich. Z kolei w Republice Irlandii Sinn Fein nigdy dotąd nie doszła do władzy, lecz umocniła swoją pozycję jako trzecia najważniejsza siła polityczna w państwie.

Jak pisze Reuters, McDonald być może będzie nadzorować powrót Sinn Fein do władzy w Belfaście oraz będzie starała się o wejście partii do rządu Irlandii w wyborach parlamentarnych oczekiwanych tam w ciągu roku. Według ostatnich sondaży część wyborców, zniechęconych do Sinn Fein po serii rezygnacji i zwolnień wśród jej członków, chętniej zagłosowałaby na partię pod kierownictwem McDonald niż Adamsa.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2018
  GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama