Menu

Wielka Brytania zagrożona inwazją azjatyckich szerszeni

Wielka Brytania zagrożona inwazją azjatyckich szerszeni
Dorosłe osobniki osiągają nawet 5 centymetrów długości. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania wkrótce może doświadczyć inwazji azjatyckich szerszeni - ostrzegają eksperci. Zwrócili przy tym uwagę, że w tym roku populacja tych niebezpiecznych owadów drastycznie wzrosła.
Reklama

Alistair Christie jest jednym z ekspertów, którego celem jest monitorowanie zagrożenia. Specjalista przekazał w wydanym oświadczeniu, że tylko na wyspie Jersey doliczył się 80 królowych gatunku Vespa mandarinia. Dla kontrastu podał, że rok temu o tej porze były tylko 4 królowe.

Vespa mandarinia to największy szerszeń na świecie, który naturalnie występuje jedynie w niektórych krajach Azji. Jest wszystkożerny - żywi się nektarem kwiatów, ale także upolowanymi pająkami i innymi owadami. Szerszenie azjatyckie są agresywniejsze od osy i są w stanie zabić dorosłego, zdrowego człowieka - rocznie w Japonii w ten sposób ginie 40 ludzi. Entomolog Masato Ono z uniwersytetu w Tamagawie porównał użądlenie do "gorącego gwoździa wbijanego w nogę".

Szerszenie azjatyckiego żywią się zarówno roślinami, jak i innymi owadami. (Fot. Getty Images)

Obecność szerszeni azjatyckich w Europie stwarza duże zagrożenie dla ekosystemu. Owady te, z uwagi na swój wygląd, nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów. Szerszenie znane są ze swoich "polowań" na pszczele ule - kilkadziesiąt osobników jest w stanie wybić kilkudziesięciotysięczny rój pszczół, aby zdobyć upragnione pożywienie w postaci larw i miodu.

"Wiele osób jest świadomych zagrożenia i od początku roku zgłosiło nam 203 przypadki zaobserwowania śmiertelnych szerszeni" - przekazał Alistair Christie. Jak dodał ekspert, mniej więcej 30 proc. zgłoszeń okazuje się prawdziwa.

Od początku roku zniszczono już 13 gniazd azjatyckich szerszeni z królową w środku. Jak zauważono, jedno gniazdo osiąga średnicę wynoszącą nawet jeden metr.

Szerszenie azjatyckie po raz pierwszy pojawiły się w Europie w Francji w 2004 roku. Od tego czasu rozprzestrzeniły się do wielu krajów na kontynencie. W Wielkiej Brytanii pierwszy przypadek pojawienia się niebezpiecznego owada odnotowano w Tetbury w Gloucestershire w 2016 r.

  Komentarze
  • Mirek London
   18 czerwca, 13:30

   Rok temu na Jersey byly 4 krolowe - nikt nic nie zrobil.
   W tym roku jest 80 - dalej nikt nic nie robi.
   Czekaja idioci az bedzie ponad milion - wtedy beda walczyc, za podatki, za wieksza kase ma sie rozumiec, durnota.....

  • Mar
   20 czerwca, 17:54

   Przecież to nie jest twój kraj nie jesteś obywatelem więc co się prujesz ?

  • Toto,
   21 czerwca, 01:54

   A moze mieszka w tym kraju??
   Mar gicie nie grypsuj na forum pajacu!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama