Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania zniosła prowizje za płacenie kartą

Wielka Brytania zniosła prowizje za płacenie kartą
Brytyjskie firmy nie mogą już od swoich klientów pobierać prowizji za płacenie kartą. (Fot. Getty Images)
Linie lotnicze, sklepy, restauracje i punkty usługowe nie mogą już w Zjednoczonym Królestwie pobierać od swoich klientów prowizji za płacenie kartą debetową lub kredytową. Z jednej strony konsumenci mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki nowej dyrektywie, z drugiej zaś - istnieje obawa, że handlowcy mogą podnieść ceny.
Reklama

Nowe prawo dotyczące zakazu pobierania opłat za płacenie kartą bankomatową weszło w życie 13 stycznia 2018 roku. To odgórne zalecenie Unii Europejskiej, na które Wielka Brytania przystała. Nie wiadomo niestety, czy nowe prawo finansowe będzie również obowiązywać po Brexicie. Większość ekspertów uważa, że zasada będzie przestrzegana także po tym czasie.

Co nowe prawo oznacza dla statystycznych konsumentów?

Klienci linii lotniczych nie zapłacą już dodatkowych opłat podczas kupna biletu online. Prowizja nie powinna być też pobierana za zakupy w sklepach internetowych, w restauracjach, kinie, kawiarniach czy małych sklepach.

Dotyczy to zarówno klientów płacących kartami American Express, jak i korzystających z płatności PayPal lub Apple Pay.

Ile można zaoszczędzić?

Oszczędności wyniosą kilka funtów przy każdej transakcji. I tak na przykład Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) za płacenie kartą kredytową pobiera £2,50. Za podatek Council tax w londyńskiej dzielnicy Ealing Broadway należy z kolei zapłacić 2,5% prowizji, a za lot Flybe dodatkowa opłata wynosi 3%.

Pomimo tego, iż prawo weszło w życie w sobotę, wiele firm nie respektuje go. Serwis konsumencki Moneysavingexpert.com podaje, że prowizje za płacenie kartą nadal pobiera na przykład Lambeth Council, East London Energy, firma taksówkowa Kelvin Kabs w Glasgow oraz Student Loan Company. Informacja o dodatkowych opłatach widnieje również na stronie internetowej sieci hotelowej Premier Inn.

Lukę w prawie wykorzystała już m.in. sieć punktów gastronomicznych Just Eat – donosi telewizja "Sky News". Punkty tej sieci nie pobierają co prawda już prowizji, ale wprowadziły opłaty za serwis.

Jakich firm to dotyczy?

Ponieważ nowe zasady opierają się na dyrektywie UE, zakaz opłat za korzystanie z karty debetowej lub kredytowej dotyczy każdej transakcji, jeśli banki konsumenta i detalisty mają siedzibę na terenie Zjednoczonej Europy.

Każdą firmę, która nadal praktykuje "ściąganie” prowizji za płatność kartą debetową lub kredytową można, a nawet trzeba zgłosić do Trading Standards.
 

 

  Komentarze


  • Ddd
   17 stycznia, 07:48

   I bardzo dobrze

  • Bankier
   17 stycznia, 08:03

   Juz dawno powinni tak zrobic to bylo zwykle naciaganie niektore produkty dostepne byly tylko online zeby placic dodatkowo za placenie karta

  • Pablo
   25 stycznia, 18:43

   Większość sklepów zaczęła wprowadzać płatność kartą powyżej 5£ czy to jest legalne? A jest to wkurzajace bo zmuszają nas do kupowania czegoś czego nie chcemy. Np chce kuoic wodę a muszę wziąść coś jeszcze żeby zapłacić

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama