Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania zmaga się z suszą wiatrową

Wielka Brytania zmaga się z suszą wiatrową
Elektrownie wiatrowe przez dziewięć dni z rzędu nie wyprodukowały prawie żadnej energii z powodu braku podmuchów. (Fot. Thinkstock)
Wielka Brytania zmaga się z suszą wiatrową. Elektrownie wiatrowe przez dziewięć dni z rzędu nie wyprodukowały prawie żadnej energii. Prognozy wskazują, że kolejne dwa tygodnie będą również bezwietrzne.
Reklama

Elektrownie wiatrowe przez dziewięć dni z rzędu nie wyprodukowały prawie żadnej energii z powodu braku podmuchów. Synoptycy przewidują, że również kolejne dwa tygodnie będą również bezwietrzne. Susza wiatrowa wpłynęła na ceny energii elektrycznej, które są teraz najwyższe od dekady.

Podzcas wietrznej pogody brytyjskie turbiny wiatrowe mogą wyprodukować tyle energii co dwanaście reaktorów jądrowych. Podczas marcowego huraganu nazwanego przez brytyjskie media "Bestią ze wschodu” wiatraki wytworzyły rekordowe ilości energii.

Susza wiatrowa "łaskawie" przypadła na czerwiec, kiedy popyt na energię elektryczną jest znacznie mniejszy.  Takie bezwietrzne dni negatywnie odbiłyby się w sezonie grzewczym. "Mogłoby wówczas dochodzić nawet do odłączeń gospodarstw domowych od prądu" – twierdzi Elchin Mammadov, analityk Bloomberg Intelligence.

National Grid podaje, że tylko w środę, 6 czerwca, elektrownie wiatrowe wygenerowały ok. 4,3 procent elektryczności w Wielkiej Brytanii. Generacja węglowa jest bliska zeru. Generacja gazowa i jądrowa osiągnęły rekordowy – odpowiednio 54 procent i 25 procent – udział w generacji.

Pogoda może być zmienna, dlatego rząd musi dysponować wystarczającymi mocami dodatkowymi na czas, gdy wiatr przestaje wiać. Greg Clark, Sekretarz Stanu ds. przedsiębiorczości, energii i strategii przemysłowej ogłosił kilka dni temu, że Wielka Brytania przystąpi do kolejnego kroku, który ma pomóc Hitachi Ltd. W finansowaniu nowej elektrowni jądrowej.

Podczas wietrznej pogody brytyjskie turbiny wiatrowe mogą wyprodukować tyle energii co dwanaście reaktorów jądrowych. (Fot. Thinkstock)

 

  Komentarze


  • Maca
   12 czerwca, 23:06

   Ale pitolenie. 90% cen energii to tax. Energii jest nadmiar. Biznesy frazesy. A człowiek głupi płaci

  • Brajanek
   13 czerwca, 05:49

   Babcia moja miała w całym domu żarówki 100 watowe. Pralki elektryczne. I inne urządzenia starego typu co prądu ciągnęły jak lokomotywa. I były tanie rachunki. Teraz kazdy ma ledowe i rachunki astronomiczne.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2018
  GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama