Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania zaostrza przepisy dotyczące walki z terroryzmem

Wielka Brytania zaostrza przepisy dotyczące walki z terroryzmem
Nowe prawo "daje policji zwiększone uprawnienia do zakłócania planów terrorystów"... (Fot. Getty Images)
Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zaostrzyło wczoraj przepisy dotyczące walki z terroryzmem, wprowadzając możliwość wyznaczenia poza granicami kraju obszaru objętego zakazem wjazdu dla obywateli Wielkiej Brytanii pod groźbą do 10 lat pozbawienia wolności.
Reklama

Regulacje mają w szczególności pomóc w walce z sytuacjami, w których osoby posługujące się brytyjskim paszportem podróżowały np. do Syrii, aby wspierać tzw. Państwo Islamskie. Wprowadzone prawo zawiera jednocześnie klauzule wyłączające spod obostrzeń dziennikarzy, pracowników pomocy humanitarnej i osoby, które przedstawią odpowiednie uzasadnienie takiej wizyty (np. ślub lub pogrzeb).

Przepisy rozszerzyły także definicję wyrażania poparcia dla organizacji terrorystycznych, obejmując m.in. publikowanie zdjęć lub rysunków zawierających flagi, emblematy i ubranie, które są symbolicznie związane z zakazanymi podmiotami.

Szef MSW Sajid Javid tłumaczył, że nowe prawo "daje policji zwiększone uprawnienia do zakłócania planów terrorystów i sprawi, że osoby, które chcą nam wyrządzić krzywdę, zmierzą się z karą".

"Tak jak widzieliśmy po śmiertelnych atakach w Londynie i Manchesterze w 2017 roku, zagrożenie terrorystyczne wciąż ewoluuje, a w efekcie musi się także zmieniać nasza odpowiedź na to" - tłumaczył.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii utrzymuje się obecnie na czwartym poziomie w pięciostopniowej skali, co oznacza, że atak jest "wysoce prawdopodobny".

 

  Komentarze


  • Al
   13 kwietnia, 15:39

   Oczywiście nie chodzi o prawicowy terroryzm propagowany przez BBC czy Telegraf. Politycy dostają pogróżki i są prześladowani na ulicy. A o Jo Cox już zapomniano.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama