Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania wprowadzi podatek od wyrzucanych gum do żucia

Wielka Brytania wprowadzi podatek od wyrzucanych gum do żucia
Brytyjczycy będą musieli płacić podatek od wyrzucanych gum do żucia. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd walczy z rosnącym problemem zaśmiecania kraju, a jednym ze sposobów walki ma być wprowadzenie podatku od wyrzucanych na ulice gum do żucia - informują brytyjskie media.
Reklama

Nałożony podatek ma powstrzymać poddanych Elżbiety II przed zaśmiecaniem brytyjskich ulic. Po niedopałkach papierosów to właśnie gumy są dla lokalnych władz największą zmorą. Na usuwanie białych klejących substancji gminy wydają aż 50 mln funtów rocznie.

Wykonana z kauczuku syntetycznego guma jest przy tym niezwykle trudna do usunięcia z chodników, deptaków i ławek.

Syntetyczna guma jest też na czarnej liście ekologów z powodu długiego procesu biodegradacji. Jest również bardzo niebezpieczna dla zwierząt.

Ornitolodzy od lat biją na alarm i apelują, aby zużytą gumę zawinąć w papier lub chusteczkę i wyrzucić do kosza na śmieci. Wyrzucanymi na ziemię gumami "częstują się" ptaki, w wyniku czego zaklejają się im dzioby. Większe ptaki, które pomylą gumę do żucia z pokarmem, po jej połknięciu będą mieć problem z jej strawieniem.

W UK ruszyły właśnie publiczne konsultacje dotyczące nowego systemu podatkowego, dzięki któremu będzie można ograniczyć liczbę wyrzucanych śmieci przez Brytyjczyków.

 

  Komentarze


  • UK
   14 marca, 15:57

   zebrac wszystkie gumy i wyslac poczta czytelnikowi i thc na spolke by sie okleili w tym brudnym krolestwie po brexicie

  • SPRAWIEDLIWY
   14 marca, 18:20

   Dla tych którzy wolą mentosy i nie kupują w ogóle gum do żucia, to nie będzie podatek tylko zalegalizowany haracz.

  • Kobra
   14 marca, 18:56

   To może postawiliby więcej śmietników na ulicy? Nie mówię tu bezpośrednio o gumach bo jako kobieta mam torebkę wiec mogę owinąć ja w papierek i wsadzić tam ale jako paląca osoba gdzie mam wyrzucić niedopałek? Trzymać go w ręku 20min aż znajdę smietnik? Ah, no tak, zapomniałam, mieszkamy w stolicy w której nieodłącznym problemem jest terroryzm i zlikwidowano kosze bojąc się ze będą wrzucane tam bomby

  • Zorro
   14 marca, 22:59

   a może by ich po prostu kultury nauczyć jakiegoś poczucia że jeśli wszyscy śmiecą to jest śmietnik.A jeśli matka idzie i rzuca papierki i taki dziecku przykład daje to dlaczego dziecko ma robić inaczej moje dzieci wiedzą że papierki chowa się do kieszeni i wyrzuca w domu jeśli nie ma śmietnika w pobliżu może by jakieś lekcje ogłady wprowadzić było by taniej

  • Tantric
   15 marca, 07:31

   UK jestem tego samego zdania. Wysłać czytelnikowi i thc , niech se mordy zakleja w końcu :-)

  • Sztywniutko
   15 marca, 07:54

   Orly moje drogie , takie podatki zazwyczaj nakłada się na producentów lub tez na dystrybutorów towarów produktów szkodliwych . Tak samo jak w przypadku foliówek jednorazowych , nałożyli podatek na producentów ci na sklepy a oni na KLIJENTOW którzy chcą ich używać ale oczywiście nie musza. Ale swoją droga to bzdury większej nie słyszałem ostatnio. Przy problemach z jakimi zmaga się UK oni martwią się gumami na chodnikach na które nikt nie zwraca uwagi nikt się o nie nie potyka itp. Ale jak to zawsze powtarzam UK to stan umysłu nie kraj .

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama