Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania wprowadza zakaz używania mikrogranulek w kosmetykach

Wielka Brytania wprowadza zakaz używania mikrogranulek w kosmetykach
Kosmetyki z mikrodrobinkami z polietylenu są zagrożeniem dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. (Fot. Thinkstock)
Peelingi, żele pod prysznic czy pasty do zębów z mikrodrobinkami będą zakazane w Zjednoczonym Królestwie. Tryliony mikrokulek stosowanych do produkcji kosmetyków trafiają do oceanu i mogą być spożywane przez żyjące w morzu zwierzęta.
Reklama

Do produkcji kosmetyków firmy stosują mikrodrobinki z polietylenu. Mikrogranulki zanieczyszczają wodę i szkodzą wodnym stworzeniom na całym świecie.

Małe, kolorowe drobinki występują w wielu popularnych kosmetykach: środkach do mycia twarzy, żelach pod prysznic, a nawet w pastach do zębów.

Kolorowe granulki nie mają żadnych właściwości poza dekoracyjnymi. Ich używanie jest więc wyłącznie zabiegiem marketingowym, który ma zwiększyć sprzedaż produktów.

Minister ds. Środowiska Therese Coffey, w wywiadzie dla telewizji SKY News podkreśliła, że zakaz jest częścią szerszego planu ograniczenia zanieczyszczenia środowiska sztucznymi tworzywami.

"Wiemy, że plastik w środowisku morskim nie jest niczym dobrym i wiemy, że zwierzęta go konsumują. My natomiast wprowadzamy go do organizmu spożywając ryby. Podjęliśmy więc kroki, aby wyeliminować to zagrożenie dla ludzkiego zdrowia”- dodała Correy.

Produkty z mikrogranulkami są zmorą ekologów, którzy alarmują, iż granulki przyczyniają się do globalnego zanieczyszczenia mórz i oceanów. Drobinki z kosmetyków trafiają do systemu kanalizacyjnego, a oczyszczalnie nie są w stanie ich wyłapać.

Plastikowe mikrogranulki nie ulegają biodegradacji, a po trafieniu do morza, stają się pożywieniem dla wodnych zwierząt,.

Zakaz stosowanie mikrogranulek w kosmetykach w 2017 roku wprowadzono już w Stanach Zjednoczonych.

 

  Komentarze


  • Lucilla
   9 stycznia, 22:37

   zakazac produkcji butelek plastikowych,wyrobow tytoniowych,alkoholu w malych buteleczkach,suplementow diety,e-papierosow,tkanin z tworzyw sztucznych I wiele innych wynalazkow

  • Ben do Lucila
   10 stycznia, 08:06

   I tobie wypowiadania sie publicznie tez powinno sie zakazac komucho stara

  • THC
   10 stycznia, 09:24

   @Lucilla: popieram! plastik to zlo!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama