Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania przegrała w PE potyczkę w sprawie określenia Gibraltaru "kolonią"

Wielka Brytania przegrała w PE potyczkę w sprawie określenia Gibraltaru "kolonią"
Gibraltar pozostaje brytyjskim terytorium zamorskim od podpisania traktatu w Utrechcie w 1713 roku. (Fot. Getty Images)
Parlament Europejski zgodził się dziś, by od obywateli Zjednoczonego Królestwa przyjeżdżających do strefy Schengen na krótki czas nie wymagano wiz. Brytyjczykom, mimo wielu prób, nie udało się wykreślić zapisu określającego Gibraltar 'kolonią'.
Reklama

Unijni legislatorzy przez upór Hiszpanii z jednej strony, a Wielkiej Brytanii z drugiej długo nie mogli się porozumieć w sprawie tych przepisów. Chodziło o przypis, w którym Gibraltar nazwano "kolonią brytyjskiej Korony".

Ambasador Wielkiej Brytanii, a także europosłowie z tego kraju mocno sprzeciwiali się temu, by w unijnej legislacji pojawiło się takie określenie. Jeszcze w środę na początku posiedzenia plenarnego deputowani z Wysp próbowali odłożyć głosowanie i dorowadzić do dużej debaty europarlamentu w tej sprawie. Usłyszeli jednak w odpowiedzi, że jeśli chcieliby decydować o prawodawstwie unijnym, to powinni byli zostać w UE, tymczasem jeśli zdecydowali się wyjść, nie powinni rościć sobie prawa do ingerowania w prawodawstwo Wspólnoty.

Taka argumentacja będzie prawdziwa dopiero po faktycznym wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, a dopóki to się nie stanie przedstawiciele tego kraju mają takie same prawa jak reprezentanci innych krajów UE. To jednak teoria, bo w UE nie ma wielkiej chęci do rozpatrywania po myśli Brytyjczyków ich wniosków.

Ostatecznie mimo że przypis o kolonii pozostał, regulacje poparło w czwartkowym głosowaniu 502 eurodeputowanych; 81 było przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.

Hiszpania uznała decyzję PE za swój sukces. (Fot. Getty Images)

Dzięki tym przepisom Brytyjczycy przyjeżdzający do strefy Schengen na krótki czas, czyli do 90 dni w 180-dniowym okresie, nie będą musieli posiadać wiz. Regulacje wejdą w życie dzień po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, niezależnie czy będzie to wyjście z umową, czy bez. Wcześniej muszą je jednak przyjąć państwa członkowskie w Radzie UE.

Gibraltar pozostaje brytyjskim terytorium zamorskim od podpisania traktatu w Utrechcie w 1713 roku. W referendum z 2002 roku ponad 99 proc. wyborców zagłosowało za utrzymaniem brytyjskiej zwierzchności nad terytorium.

Hiszpański rząd nie ustaje jednak w roszczeniach dotyczących Gibraltaru, wielokrotnie poruszając tę kwestię w toku negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W referendum w sprawie Brexitu z 2016 roku 96 proc. wyborców na Gibraltarze zagłosowało za pozostaniem we Wspólnocie.

Zgodnie z unijnymi regułami, odstępstwo od wymagania wiz jest przyznawane na zasadzie wzajemności. Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że nie zamierza wymagać wiz od obywateli UE udających się do tego kraju na krótkie pobyty, dlatego możliwa była unijna propozycja odzwierciedlająca takie podejście.

 

  Komentarze


  • Brexit
   5 kwietnia, 11:24

   Czyste szalenstwo a jak bedzie wgladal ruch w droga strone? tzn ze europejczycy beda mieli wizy a brytyjczycy nie?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama