Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania potwierdza działania w cyberprzestrzeni przeciw tzw. Państwu Islamskiemu

Wielka Brytania potwierdza działania w cyberprzestrzeni przeciw tzw. Państwu Islamskiemu
Wielka Brytania poinformowała o swoich działaniach wymierzonych w IS. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiej agencji do spraw bezpieczeństwa cyfrowego (GCHQ) Jeremy Fleming potwierdził, że państwo prowadzi ofensywne działania w cyberprzestrzeni skierowane przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS) - podał serwis BBC.
Reklama

Zdaniem Fleminga, który w przeszłości dowodził komórką brytyjskiego wywiadu MI5, ofensywne działania w cyberprzestrzeni pozwoliły Wielkiej Brytanii osłabić zdolność IS do koordynacji ataków oraz rozprzestrzeniania treści propagandowych.

BBC podkreśla, że to pierwszy raz, kiedy dzięki ofensywie w cyberprzestrzeni udało się Wielkiej Brytanii osłabić wysiłki przeciwnika w internecie będące częścią prowadzonej przez niego kampanii wojskowej.

Podczas swojego pierwszego wystąpienia w roli szefa GCHQ Fleming zaznaczył, że rezultaty prowadzonych przez agencję działań są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroki zakres operacji. "W 2017 roku mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy niemal całkowicie pozbawiliśmy IS możliwości rozprzestrzeniania nienawistnych treści w internecie, który jest dla nich naturalnym kanałem komunikacji" - przekazał.

Według Fleminga, w wyniku ofensywnych cyberoperacji Brytyjczykom udało się "zaburzyć aktywność IS w sieci, a nawet zniszczyć używany przez IS sprzęt oraz sieci". Jak dodał szef GCHQ, brytyjska "kampania działań ofensywnych dowodzi, jak efektywne mogą być dobrze zaplanowane i ukierunkowane akcje tego rodzaju".

Fleming również skrytykował w swoim wystąpieniu Rosję za "niedopuszczalne zachowania w cyberprzestrzeni", a także nakreślił dalsze priorytety dla zarządzanej przez siebie agencji, które obejmują m.in. śledzenie przestępców używających ukrytej sieci darknet do rozpowszechniania pornografii dziecięcej. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama