Menu

"Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE"

"Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE"
Von der Leyen wysłała dwa listy wyzywające rząd w Londynie do przedstawienia kandydata na komisarza. (Fot. Getty Images)
Komisja Europejska wszczęła wczoraj procedurę o naruszenie prawa unijnego przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z tym, że kraj ten nie przedstawił kandydata na komisarza. Sytuacja taka ma miejsce po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej.
Reklama

"Jako strażniczka traktatów Komisja Europejska wysłała dziś do Zjednoczonego Królestwa wezwanie do usunięcia uchybienia z powodu naruszenia zobowiązań wynikających z traktatu UE w związku z brakiem kandydata na stanowisko komisarza UE" - napisała KE w komunikacie. Władze w Londynie dostały czas na odpowiedź najpóźniej do piątku, 22 listopada.

Przewodnicząca elekt KE Ursula von der Leyen wysłała dwa listy wzywające rząd w Londynie do przedstawienia osoby, która miałaby zasiadać w Komisji. Pierwszy został zignorowany. Na drugi nadeszła odpowiedź, w której rząd Zjednoczonego Królestwa wskazuje, że nie może desygnować kandydata w związku z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na 12 grudnia.

Konieczność lojalnej współpracy została zapisana w porozumieniu z UE w sprawie odłożenia daty Brexitu. (Fot. Getty Images)

"Komisja przeanalizowała tę odpowiedź i uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE" - podkreśliła KE. Urzędnicy w Brukseli zaznaczyli, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem unijnym państwo członkowskie nie może powoływać się na przepisy krajowe, by uzasadnić nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z prawa UE.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi Wielkiej Brytanii, jeśli kandydat na komisarza nadal nie zostanie wystawiony, Komisja może przejść do drugiego etapu procedury, a następnie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej, Komisja wraz z jej przewodniczącym składa się z takiej liczby komisarzy, ile jest państw członkowskich. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania kandydata przez rząd danego państwa członkowskiego.

Konieczność lojalnej współpracy, w tym konkretnie przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty Brexitu.

Czytaj więcej:

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Tusk ostrzega: Po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie outsiderem

Brytyjski kandydat na komisarza "dopiero po wyborach"

  Komentarze
  • Londynczyk
   15 listopada 2019, 10:52

   Wielka Brytania lamie wszelkie praw od 2004 roku chocby deportowali ludzi bezprawnie z UK do UE jakos komisja Europejska tego nie widziala juz nie wspomne o demokracj w UK i gdzie byl Cymerman ktury szukal demokracji w Pl.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.02.2020
  GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

  Sport


  Reklama