Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wielka Brytania i Norwegia potwierdziły utrzymanie praw obywateli po Brexicie

Wielka Brytania i Norwegia potwierdziły utrzymanie praw obywateli po Brexicie
Szefowe rządów Wielkiej Brytanii i Norwegii zagwarantowały prawa swoich obywateli. (Fot. Getty Images)
Obywatele brytyjscy mieszkający w Norwegii i obywatele norwescy mieszkający w Wielkiej Brytanii będą mogli nadal tam pozostać, nawet jeśli do Brexitu dojdzie bez uzgodnienia jego zasad z Unią Europejską - zadeklarowały w Oslo szefowe rządów obu państw.
Reklama

"Premier (Theresa) May i ja uzgodniłyśmy, że Norwegia i Wielka Brytania zawrą odpowiednią umowę dotycząca praw ich obywateli. Wszyscy mieszkający w Norwegii obywatele brytyjscy będą mieli także po marcu 2019 roku takie same uprawnienia jak przedtem" - przekazaa norweska premier Erna Solberg, dodając, że oba państwa są "bardzo bliskie" wypracowania porozumienia, które uwzględni postanowienia ewentualnej umowy Londynu z UE w sprawie Brexitu.

W trakcie wizyty w Oslo, May złożyła takie same zapewnienia w odniesieniu do mieszkających w Zjednoczonym Królestwie obywateli Norwegii oraz innych państw, które nie są członkami UE, ale wchodzą w skład szerszego od niej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).

"Potwierdzamy, że niezależnie od tego, co się stanie, osoby z EEA, obywatele norwescy i innych państw, którzy mieszkają w Zjednoczonym Królestwie i których życiowym wyborem jest pozostanie tam, będą mogli nadal przebywać w Wielkiej Brytanii. Chcemy, by pozostali" - dodała May. 

Już w najbliższy poniedziałek organizacja 'the3million', walcząca od przeszło dwóch lat o gwarancję praw dla Polaków i innych obywateli unijnych po Brexicie, organizuje happening, którego celem jest zwrócenie uwagi posłów na brak postępów w tej kwestii. 

 

  Komentarze


  • Iras
   31 października 2018, 10:36

   Wszystko sie zgadza po zactym że nie długo Królestwa nie będzie

  • Przemko
   31 października 2018, 16:57

   Oto obrazek upadku białego mężczyzny. Głupia baba i gruba baba są najważniejszymi urzędnikami w ich krajach. Jedna lewaczka a druga obraża słowo "konserwatyzm". no ale życie nie znosi próżni - skoro biały mężczyzna nie chce to przyjdzie śniady i jemu juz się zechce... max. 20 lat.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama