Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania chce przesiedlać podejrzanych o terroryzm?

Wielka Brytania chce przesiedlać podejrzanych o terroryzm?
TPIM (Terrorism Prevention and Investigation Measures) to wachlarz środków policyjnego nadzoru wprowadzony wobec osób podejrzewanych o terroryzm. (Fot. Getty Images)
Raport Wspólnej Komisji Praw Człowieka Izby Gmin i Izby Lordów opowiada się za zaostrzeniem niektórych aspektów prewencji antyterrorystycznej. Przewidziano je w projekcie ustawy, która wkrótce będzie miała swoje drugie czytanie w Izbie Lordów.
Reklama
Reklama

Jedno z założeń dotyczy możliwości przesiedlenia na mocy decyzji ministra spraw wewnętrznych każdego podejrzanego objętego systemem policyjnego nadzoru (tzw. TPIM) na odległość do 322 km (200 mil) od miejsca zamieszkania bez jego zgody.

Minister musi jedynie wykazać, że "rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, iż podejrzany był zaangażowany w działalność mającą związek z terroryzmem". W ocenie brytyjskich władz zagrożenie terroryzmem wzrosło m.in. z powodu konfliktu w Syrii, gdzie walczą także brytyjscy muzułmanie.

TPIM (Terrorism Prevention and Investigation Measures) to wachlarz środków policyjnego nadzoru, wprowadzony wobec osób podejrzewanych o terroryzm, których z braku wystarczających dowodów nie można postawić przed sądem ani deportować. Wielu z nich to muzułmańscy azylanci, np. z pogrążonej w chaosie Somali.

Przewidują one m.in. obowiązek noszenia elektronicznej bransolety monitorującej, meldowania się na policji, zakaz przebywania w pewnych miejscach o określonym czasie, wyjazdu za granicę itp. Niewykluczone jest też ograniczenie możliwości korzystania z komputera i telefonu komórkowego.

Maksymalnie ograniczenia mogą być w mocy przez dwa lata, chyba że wyłonią się nowe dowody przemawiające za ich przedłużeniem. Wyłamanie się z tych rygorów podlega karze pozbawienia wolności.

W sierpniu 2013 r. dziewięciu muzułmanów było objętych tym rodzajem prewencji. Jednak od tego czasu jeden z nich zbiegł, przebrany za kobietę po modłach w meczecie. Podniosły się wówczas głosy, że system wymaga uszczelnienia. Wcześniej inny podejrzany zbiegł w grudniu 2012 r., usuwając elektroniczną bransoletę.

Wyznaczenie podejrzanemu nowego miejsca pobytu - jako jeden z instrumentów prewencji - było brane pod uwagę przez poprzedni rząd Partii Pracy, który wprowadził rozporządzenia kontrolne, ale nie znalazło się w oryginalnej ustawie o TPIM.

Raport sugeruje też poprawki do innych postanowień ustawy, dotyczących m.in. możliwości konfiskaty paszportu podejrzanemu o wyjazd do kraju na czarnej liście (np. Syrii), czasowego zakazu powrotu do Wielkiej Brytanii domniemanych dżihadystów z brytyjskimi paszportami, czy obowiązku monitorowania zagrożenia terrorystycznego przez uniwersytety.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama