Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania: Nie mamy dowodów na szpiegostwo ze strony Huawei

Wielka Brytania: Nie mamy dowodów na szpiegostwo ze strony Huawei
Jak poinformowano, GCHQ obserwuje sprzęt Huawei od 10 lat. Na zdjęciu: Wojskowe radary na terenie bazy RAF Menwith Hill. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania radzi sobie z ryzykiem użytkowania sprzętu Huawei w swojej infrastrukturze i nie widzi dowodów na szpiegostwo koncernu - stwierdził szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Ciaran Martin na konferencji CYBERSEC w Brukseli.
Reklama
Reklama

Martin podkreślił, że Wielka Brytania nie ustaliło jeszcze polityki bezpieczeństwa względem sieci 5G, ale sprzęt Huawei jest ściśle nadzorowany przez rząd od 10 lat. Zdaniem eksperta, państwo prowadzi "prawdopodobnie najsurowszy nadzór chińskiego przedsiębiorstwa na świecie". Dodał również, że przedstawiciele Waszyngtonu nie zapewnili Brytyjczykom dowodów na działania szpiegowskie koncernu z Państwa Środka. "Gdyby pojawiły się dowody wrogich działań, byłbym zobowiązany zgłosić ten fakt" - zaznaczył Martin.

USA i część ich sojuszników podejrzewają Huawei, największego wytwórcę sprzętu telekomunikacyjnego na świecie, o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że firma może korzystać z budowanej przez siebie infrastruktury 5G do celów szpiegowskich. Koncern i władze Chińskiej Republiki Ludowej konsekwentnie zaprzeczają tym oskarżeniom.

Szef NCSC odniósł się także do lipcowego raportu centrum w sprawie Huawei, podkreślając, że dotyczył on standardów cyberbezpieczeństwa, a nie wrogiego działania Chin. Dokument ostrzegał, że procesy inżynierii koncernu mają "braki", które wystawiają brytyjskich operatorów telekomunikacyjnych na "nowe ryzyka".

Wśród uchybień wymieniono m.in. używanie przestarzałego otwartego oprogramowania (ang. open source) narażonego na cyberataki. Huawei zobowiązał się do zlikwidowania wskazanych podatności, zaznaczając, że proces ten może zająć nawet kilka lat. Firma przeznaczyła na ten cel 2 mld dolarów. "Nie będziemy iść na kompromis w sprawie wymagań stawianych Huawei" - podkreślił Martin.

W poniedziałek rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapewnił, że państwowy audyt bezpieczeństwa sieci bezprzewodowej nowej generacji wciąż trwa, dementując w ten sposób doniesienia dziennika "Financial Times" o wnioskach, jakie miały już zapaść w tej sprawie.

Gazeta podała wcześniej, powołując się na źródła znające szczegóły sprawy, że NCSC uznało ryzyko związane z wykorzystaniem chińskiej technologii w infrastrukturze 5G za możliwe do zminimalizowania przy wdrożeniu odpowiednich środków.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama