Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielbiciele czekolady mogą być zawiedzeni. To ostatnie tak "słodkie" święta w UK

Wielbiciele czekolady mogą być zawiedzeni. To ostatnie tak "słodkie" święta w UK
Ten widok już wkrótce przejdzie do przeszłości. (Fot. Getty Images)
Półki w brytyjskich sklepach uginają się od czekoladowych przysmaków, w tym jajek, zajączków i innych smakołyków. Jak zauważa brytyjska prasa, widok ten już wkrótce przejdzie do historii, ponieważ od października w kraju wchodzą nowe przepisy na rzecz walki z otyłością.
Reklama
Reklama

Brytyjskie supermarkety wykorzystują święta oraz inne okazje, aby ustawiać w sklepach gigantyczne stoiska ze słodyczami - zazwyczaj tego rodzaju "wyspy" można zaobserwować już kilka tygodni wcześniej. Wielkanoc nie jest tu wyjątkiem - każdego roku Brytyjczycy wydają na czekoladowe jaja 370 mln funtów.

"The Guardian" przypomina jednak, iż tego rodzaju widok wkrótce będzie już tylko historią. Od października w całym kraju obowiązywać będą nowe przepisy, których celem jest ograniczenie konsumpcji niezdrowych, wysokokalorycznych produktów. Na liście znalazły się m.in. batoniki, czekolady oraz czipsy.

Nowe prawo zakaże wielu powszechnie stosowanych dziś praktyk. Niezdrowe słodycze nie będą mogły być w jakikolwiek sposób promowane przez sklep. Supermarkety nie będą mogły zachęcać do ich zakupu ani wystawiać je na specjalnych stoiskach.

Co więcej, sklepy nie będą mogły tworzyć ofert typu "kup 1 w cenie 2" z udziałem wysokokalorycznych przekąsek. Niedozwolone będą także inne promocje cenowe, ponieważ można uznać, iż "jest to próba zachęcenia do zakupu".

"Zasadniczo sklepy będą musiały zmienić sposób swojej działalności w sektorze sprzedaży słodyczy" - komentuje ekspert ds. handlu Bryan Roberts. 

"Nie bez powodu sektor przekąsek i słodyczy nazywany jest w branży sektorem impulsywnych zakupów. Te produkty zazwyczaj nie widnieją na listach zakupowych klientów - ludzie sięgają po nie przez nawyk. To, jak często to robią, zależy wyłącznie od widoczności tych produktów w sklepie" - dodaje specjalista.

To nie pierwsze podejście brytyjskiego rządu do tematu otyłości. Od przyszłego roku po godz. 21:00 zakazane będzie emitowanie jakichkolwiek reklam - zarówno w sieci, jak i w telewizji - niezdrowego jedzenia, w tym platform do jego zamawiania.

Czytaj więcej:

Badania w UK: Co trzeci 40-latek ma problemy ze zdrowiem

NHS utworzy w Anglii 15 specjalnych klinik dla dzieci z problemem otyłości

Znaczny wzrost zakażeń wśród dzieci. W czołówce m.in. Francja, UK i Kanada

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama