Menu

Większość Polonii w Nowym Jorku i Chicago oddała już głosy

Większość Polonii w Nowym Jorku i Chicago oddała już głosy
Polonia w USA tłumnie oddaje głosy w II turze wyborów prezydenckich. (Fot. Getty Images)
W największych polonijnych okręgach konsularnych w USA, w Nowym Jorku i Chicago, większość polonijnego elektoratu głosowała już w drugiej turze wyborów prezydenta RP. Wszystkie głosy muszą zostać oddane korespondencyjnie lub osobiście najpóźniej dziś do godz. 21:00.
Reklama

W obydwu okręgach możliwe jest przesyłanie pakietów wyborczych pocztą albo składanie ich w siedzibie konsulatów. Wczoraj około południa, zanim jeszcze dotarli tam listonosze, głosowało już łącznie 23 tys. osób.

"Czekamy jeszcze dzisiaj na dużą dostawę przez pocztę pakietów wyborczych. Według stanu na wczoraj, czyli na czwartek, dotarło do nas już prawie 12 tysięcy. Przekłada się to na ok. 64 proc. wszystkich pakietów, które wysłaliśmy naszym wyborcom" – przekazał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Ocenił to jako bardzo dobry wynik. Zaznaczył, że ponieważ pakiety wyborcze zostały wysłane wcześnie wiele osób mogło je na spokojnie wypełnić i odesłać. Jak dodał nominalnie już obecnie elektorat w nowojorskim okręgu konsularnym oddał więcej głosów niż w całej pierwszej turze.

"Spodziewamy się, że dużo ludzi skorzysta z możliwości osobistego dostarczenie pakietu wyborczego także w sobotę. Jest to dzień wolny od pracy, a zgodnie z zasadą, którą przyjęliśmy u nas i w Chicago, można także przynosić pakiety bezpośrednio do konsulatu" – wyjaśnił Kubicki.

Zwrócił się z prośbą do wszystkich osób wybierających się do konsulatu, żeby miały pakiety z oddanymi głosami już gotowe i zaklejone. Apelował też o zachowanie dystansu społecznego i środków ostrożności, aby zapewnić w dobie koronawirusa bezpieczeństwo. Jak stwierdził konsul, aby cały proces był szybki i bezpieczny, wyborcy nie będą musieli wchodzić do budynku. Pod okiem strażników będzie można wrzucać pakiety z uniknięciem bezpośredniego kontaktu z innym człowiekiem, a komisja wyborcza będzie je sukcesywnie odbierać.

Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiadomił, że do wczoraj w południe pakiety do głosowania nadesłało lub przyniosło ok. 11 tys. osób na 17,5 tys. wysłanych do elektoratu w jego okręgu. Poczta dociera tam na ogół po południu.

Zwrócił uwagę, że dzis, kiedy głosuje Polonia amerykańska, będzie możliwość dostarczenia pakietów bezpośrednio do obwodowych komisji wyborczych. Konsulat będzie wciąż przyjmował także pakiety dostarczone pocztą.

Czytaj więcej:

Ambasada w UK ostrzega przed fotomontażem z fałszywą kartą do głosowania

UK: Już 121 tys. głosów oddanych w wyborach wróciło do konsulatów

UK: Akcja oddawania głosów "last minute" i specjalni kurierzy

  Komentarze
  • Trumpek
   11 lipca 2020, 21:59

   Takim ze moze beda chcieli wrocic i w niej mieszkac

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

  Sport


  Sport

  Reklama