Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Większość Francuzów popiera zapowiadany lockdown, ale nie chce obostrzeń

Większość Francuzów popiera zapowiadany lockdown, ale nie chce obostrzeń
Czy do Francji powróci kolejny lockdown? (Fot. Getty Images)
Według ogłoszonych wczoraj wiecozrem wyników sondażu zamówionego przez dziennik 'Le Figaro' prawie dwie trzecie Francuzów jest skłonnych zaakceptować kolejny lockdown. Za tym przyzwoleniem kryje się jednak niezgoda na społeczne ograniczenia.
Reklama
Reklama

Większość badanych sprzeciwia się zakazowi przyjmowania gości, zamknięciu placówek handlowych "nie pierwszej potrzeby", jak i szkół podstawowych i średnich. 54% wypowiada się przeciw przedłużeniu zamknięcia bistr i placówek kulturalnych, a ponad 40% zapowiada, że nie zamierza przestrzegać zakazów.

Komentator radia "France Info" nazwał to "zgodą na lockdown light", a prowadzący debatę w telewizji "C-News" uznał, że "Francuzi zgadzają się na lockdown bez lockdownu".

Bardziej szczegółowe analizy wskazują, że osoby mające ponad 50 lat, w większości gotowe są poddać się wszelkim obostrzeniom, podczas gdy młodsi odmawiają zastosowania się do nakazów.

Te nastroje są odbiciem szeroko komentowanych publikacji i wywiadów, a wśród nich niedawnej kroniki filozofa i powieściopisarza Gasparde Koeniga dla ekonomicznego dziennika "Les Echos".

Obawia się on, że epidemia i obostrzenia bezpieczeństwa sanitarnego "trwać będą bez końca", pogrążając świat w "permanentnym stanie wyjątkowym". Filozof przypomina, że we Francji wśród osób w wieku 15-44 było tylko 60 ofiar Covid-19 (nie licząc cierpiących na schorzenia towarzyszące). W tym samym czasie u osób w tej grupie wiekowej zarejestrowano 10 tys. zatrzymań pracy serca i 20 tys. udarów mózgu.

Zdaniem filozofa, świadczy to o tym, że posunięcia władz "nie ratują życia ludzi, a tylko je przedłużają". A koszty wynikające ze spowolnienia gospodarki są ogromne – twierdzi, podkreślając, że dodać do nich trzeba "zmarnowane życie osób pozbawionych opieki lekarskiej, restauratorów, artystów i studentów". "A to wszystko dlatego, że kierowanie kryzysem powierzono lekarzom, którzy wierni są ślubowaniu Hipokratesa" - tłumaczy.

W tej narodowej dyskusji pojawiają się też głosy wspierające lockdown. Na przykład redaktor naczelny portalu "L’Opinion Internationale" Michel Taube, przeciwnikom rządowych metod walki z epidemią zarzuca "uleganie teoriom spiskowym". "Zbyt wielu pretenduje do bycia ekspertami od koronawirusa i przedstawia swe opinie, czasem łgarstwa, jako prawdy naukowe, nie zważając na to, że narażają na niebezpieczeństwo życie innych" – oskarża dziennikarz.

Czytaj więcej:

Francja: Władze zalecają unikanie stosowania masek domowej roboty

Francja tuż przed twardym lockdownem? "Mamy ostatnią szansę"

Do Francji tylko z negatywnym testem na Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama