Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Większość Anglików chce być potencjalnymi dawcami organów

Większość Anglików chce być potencjalnymi dawcami organów
Wielu mieszkańców UK co roku umiera w oczekiwaniu na narządy. (Fot. Thinkstock)
Niemal trzy czwarte Anglików jest za tym, aby być potencjalnymi dawcami organów - twierdzi British Heart Foundation. Nowy system zakłada rejestrację wszystkich obywateli jako dawców narządów z opcją wypisania się z programu.
Reklama

Badanie przeprowadzone wśród 2 tys. mieszkańców Zjednoczonego Królestwa poprzedziło zaplanowaną na pojutrze debatę nad ustawą w tej sprawie. System opt-out poparło 74% ankietowanych. Wśród przeciwników, 42% jako przyczynę wskazało obawę, że nie będzie można się wyrejestrować lub okaże się to zbyt skomplikowane.

Badacze zauważyli także, iż respondenci nie zdawali sobie w większości sprawy, jak wiele osób oczekuje na przeszczep organów i ilu ludzi umiera nie doczekawszy zabiegu. Tymczasem dane NHS Blood and Transplant wskazują, iż na listach oczekujących znajduje się obecnie 3,6 tys. chorych. W ubiegłym roku zmarło 500 z nich.

“W Wielkiej Brytanii dramatycznie brakuje organów, a wprowadzenie w Anglii systemu opt-out odzwierciedli oczekiwania obywateli. Da to także nadzieję pacjentom oczekującym na zabiegi, których tak bardzo potrzebują. Apelujemy do wszystkich o zachęcanie swoich lokalnych radnych do pójścia w piątek do parlamentu i wzięcia udziału w debacie nad ustawą, która może uratować wiele ludzkich żyć” - podkreślił Simon Gillespie, prezes British Heart Foundation.

Podobny system działa w Walii już od grudnia 2015 roku, a w czerwcu ubiegłego roku plany wprowadzenia programu zapowiedział rząd Szkocji.

 

  Komentarze


  • Vistula
   21 lutego, 22:42

   Jak ktos podpisal zgode na oddanie organow to warto przemyslec ta decyzje. Obecnie mozna "wylaczyc" czlowiea w szpitalu wbrew jego woli (co pokazuje przyklad Holandii). Czy jest to legalne czy nie dla ofiary tego procederu jest nieistotne, ale jezeli w gre moga wchodzic pieniadze za narzady, to latwo sobie wyobrazic, ze beda takie osoby wsrod personelu medycznego, ktore moga brac udzial w business'ie "pozyskiwania" narzadow wewnetrznych. A ludzi ktorzy beda chcieli zaplacic za przedluzenie sobie zycia cudzymi narzadami tez bedzie niemalo. Memento mori...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama