Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wiceszef MSZ: Polska jest i musi pozostać członkiem UE - to nie podlega dyskusji

Wiceszef MSZ: Polska jest i musi pozostać członkiem UE - to nie podlega dyskusji
"Polska wizja przyszłości integracji to Europa nie tylko silna ale także konkurencyjna i nowoczesna, dbająca o harmonijny rozwój wszystkich państw członkowskich". (Fot. Thinkstock)
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje 'stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków' Unii.
Reklama

Wawrzyk wygłosił wczoraj wystąpienie na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej i Bezpieczeństwa w Sali Plenarnej Senatu - w drugim dniu odbywającej się w budynkach polskiego parlamentu wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił we wstępie swojej wypowiedzi, że "członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji". "Dyskusja w Polsce na temat przyszłości Unii Europejskiej w żaden sposób nie dotyczy zagadnienia czy Polska ma być członkiem Unii Europejskiej, czy nie. Nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać członkiem Unii Europejskiej" - oświadczył.

Wawrzyk wskazał jednocześnie, że suwerenność członków UE "nie oznacza podporządkowania się woli innych państw, czy instytucji międzynarodowych". "Nie oznacza bezwarunkowego i bezrefleksyjnego dryfowania w głównym nurcie. Suwerenności bowiem to zdolność do reformowania państwa zgodnie z priorytetami, które uzyskały poparcie w demokratycznych wyborach" - wskazał wiceszef MSZ. Jak przekonywał, właśnie "silna, suwerenna Polska jest potrzebna Polakom i jest potrzebna Europie".

Według Wawrzyka, Polska "potrzebuje stabilnej, elastycznej, respektującej prawa swoich członków" UE, która - jak mówił - "jest silna siłą swoich państw, wolna wolnością jej obywateli i bogata różnorodnością jej narodów".

Wiceminister spraw zagranicznych ocenił również, że Polska wzmacniając Unię służy swoim obywatelom, ale również Wspólnocie. Jak dodał, nasz kraj potrzebuje Unii "dla swojego bezpieczeństwa oraz dla dobrobytu swoich obywateli".

Wawrzyk wskazał też, że Polska wizja przyszłości integracji to "Europa nie tylko silna ale także konkurencyjna i nowoczesna, dbająca o harmonijny rozwój wszystkich państw członkowskich, uznająca prawo państw do sprawowania rządów zgodnie z demokratycznym mandatem wyborczym, szanująca suwerenność swych członków, a wręcz wzmacniająca suwerenność państwa narodowego poprzez rozwiązywanie problemów w dziedzinie gospodarczej i bezpieczeństwa".

 

  Komentarze


  • Tomi Lublin
   27 maja, 08:47

   Musi to na Rusi a w Polsce jak to chce...

  • Rabi
   27 maja, 11:59

   Oarlament UE jest nie uczciwy i dyktatorski chocby w sprawie pseudo uchodzcow o relokacji w krajach kture nie wyeazily zgody na zaproszenie tylko Niemcy a cierpi cala Europa.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama