Menu

What do Poles drink? "Surprisingly fashionable alcohols"

What do Poles drink? "Surprisingly fashionable alcohols"
W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż prosecco wzrosła o połowę. (Fot. Getty Images)
Although Poles' favorite spirits are still beer and vodka, over the last year there have been many amazing drinks trends that have been niche so far.
Advertisement
News available in Polish

Jak podkreślono, w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedaż win aromatyzowanych poszybowała w górę aż o 47 proc. O połowę wzrosła również sprzedaż prosecco. Popularne są też likiery na bazie mleka. Piją je, według sprzedawców, głównie starsze panie, a i tak ich sprzedaż ruszyła o 16 proc. Lubiane jest też piwo w ogóle bez procentów.

Jak wskazuje gazeta, w winach musujących gwiazdami są włoskie prosecco i hiszpańska cava - ich sprzedaż w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do maja 2019 r.) wzrosła aż o połowę i odpowiada za blisko 40 proc. wartości całej półki z winami musującymi.

"Popularność białych musujących win to trend światowy, na który Włochy reagują wzrostem produkcji" - wyjaśnia w rozmowie z gazetą Antonino Mafodda, dyrektor w Agencji Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich.

Prosecco jest też dużo tańsze od szampana, też skądinąd wina musującego, dzięki innej metodzie produkcji. "Wina z Półwyspu Apenińskiego rozpychają się na polskich półkach, Włosi utrzymują się tu na pozycji lidera już od ośmiu lat (pod względem wartości importu, nie ilości), a w ubiegłym roku ich import skoczył o 20,7 proc. i był wart 277 mln zł" - czytamy.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Advertisement