Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Werbowali dżihadystów w meczetach. Oskarżeni stanęli przed sądem

Werbowali dżihadystów w meczetach. Oskarżeni stanęli przed sądem
Na czele grupy stał marokański dżihadysta, który poszukiwał w meczetach zwolenników radykalnego islamu. (Fot. Getty Images)
Przed hiszpańskim Sądem Krajowym (Audiencia Nacional) rozpoczął się wczoraj proces pięcioosobowej grupy obywateli Maroka i Meksyku, oskarżonych o terroryzm. Mieli oni werbować w hiszpańskich meczetach radykalnych islamistów.
Reklama

Proces w tej sprawie, ze względu na nakaz Sądu Najwyższego, odbywa się przed madryckim sądem po raz drugi. Jak poinformowali adwokaci oskarżonych, ma to służyć rozwianiu wątpliwości co do winy ich klientów, którym postawiono m.in. zarzuty przynależności do organizacji terrorystycznej.

W czerwcu 2018 r. Audiencia Nacional skazał członków tej pięcioosobowej grupy muzułmanów - czterech Marokańczyków i pochodzącą z Meksyku kobietę - na kary pozbawienia wolności od 1,5 roku do 7 lat.

Sędzia madryckiego sądu orzekł wówczas, iż wszyscy podejrzani są winni dżihadystycznej indoktrynacji oraz pochwalania terroryzmu na terenie dwóch meczetów znajdujących się na terenie stołecznej aglomeracji w celu werbowania radykalnych islamistów.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. (Fot. Getty Images)

Podczas procesu trzech z oskarżonych przyznało się do zarzucanych czynów, zaś dwoje pozostałych odwołało się od werdyktu do Sądu Najwyższego. Ten zaś z zarzutów ich oczyścił. SN nakazał też przeprowadzenie ponownego procesu przez sąd pierwszej instancji.

Z akt pierwszego procesu wynika, że na czele grupy stał marokański dżihadysta, który wraz ze swoją pochodzącą z Meksyku małżonką poszukiwał wśród hiszpańskich muzułmanów zwolenników radykalnego islamu.

Hiszpańskie media przypominają o innym prowadzonym w ostatnich tygodniach śledztwie dotyczącym pochodzących z Maroka dżihadystów. Ma ono związek z fundacją Al-Muntasir, która w maju przeprowadziła internetową akcję, zachęcając do zamachów przeciwko chrześcijanom i ich świątyniom w Hiszpanii oraz innych krajach Europy.

W kwietniu hiszpańska policja zatrzymała dwóch mieszkających w Sewilli Marokańczyków, podejrzanych o próbę przeprowadzenia zamachu na procesję w tym mieście w Wielkim Tygodniu. Zdaniem śledczych obaj mieli związki z tzw. Państwem Islamskim.

Według hiszpańskich służb, zamach miał zostać przeprowadzony przy użyciu przygotowanego "domowymi metodami" ładunku wybuchowego na bazie nadtlenku acetonu, tzw. TATP. Samobójca zamierzał zdetonować ładunek w tłumie biorących udział w procesji.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama