Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Węgry: Dwóch Polaków wśród nagrodzonych działaczy mniejszości

Węgry: Dwóch Polaków wśród nagrodzonych działaczy mniejszości
Viktor Orban odznaczył Polaków. (Fot. Facebook.com/orbanviktor)
Dwóch Polaków znalazło się w gronie działaczy mniejszości narodowych na Węgrzech, nagrodzonych przez premiera Viktora Orbana z okazji Dnia Narodowości, obchodzonego w tym kraju 18 grudnia.
Reklama

Odznaczeni zostali artysta-grafik aktywny na polu współpracy polsko-węgierskiej Krzysztof Ducki oraz szef samorządu narodowości polskiej w Szekesfehervarze Andrzej Straszewski. Obaj mieszkają na Węgrzech od ponad 30 lat.

W laudacji pokreślono, że Ducki poza swą działalnością zawodową pomaga polskiej społeczności artystycznej oraz Stowarzyszeniu Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha, natomiast Straszewski 30 lat temu założył pierwszy regionalny oddział najstarszej organizacji polonijnej na Węgrzech, Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema, zaś jako działacz samorządu narodowości polskiej przyczynił się do rozwinięcia kontaktów Szekesfehervaru i Opola jako miast partnerskich.

"Staram się i w rodzinie, i wśród przyjaciół chronić kulturę polską i poprzez swoją pracę ją propagować. Od 8 lat pracuję na Uniwersytecie Metropolitan i od pierwszych dni staram się krzewić kontakt z polską kulturą poprzez naukę” – przekazał w rozmowie Ducki.

Artysta co roku organizuje wraz z Instytutem Polskim w Budapeszcie pokaz prac polskiego grafika, który potem uczestniczy w warsztatach dla Węgrów na Uniwersytecie Metropolitan. „Poprzez to, że zajmuję się na co dzień plakatem, mam też żywy kontakt z twórcami plakatów z Polski. Próbuję te dwa środowiska – węgierskie i polskie – integrować w jakiś sposób, bo Polacy mało wiedzą o grafice węgierskiej, a dla Węgrów grafika polska jest Olimpem, który próbują osiągnąć” - dodał.

Ducki przez wiele lat był też głównym grafikiem czasopism "Głos Polonii” i ”Polonia Węgierska”. Zaprojektował również znaki, którymi przez wiele lat posługiwały się Instytut Polski w Budapeszcie i Instytut Węgierski w Warszawie, a ostatnio znak Fundacji im. Wacława Felczaka.

Drugi z wyróżnionych przekazał, że jak tylko przyjechał do Szekesfehervaru w 1985 r., wraz z grupą osób, które chciały wspólnie działać, stworzył Klub Polonia jako oddział terenowy Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema.

"Cele, jakie sobie stawialiśmy, to promowanie polskiej kultury na Węgrzech, jak również węgierskiej kultury w Polsce” – zaznaczył.

Podkreślił, ze ponieważ od 60 lat Szekesfehervar ma bardzo dobre kontakty ze swoim miastem partnerskim Opolem, to "niejako naturalne było, żebyśmy współuczestniczyli w tych kontaktach, stworzyli jakiś pomost między społecznymi czy samorządowymi organizacjami w Opolu i Szekesfehervarze”.

"Dzięki tym kontaktom i naszej współpracy i pośrednictwu stoi krzyż katyński w centralnym parku Szekesfehervaru, a w Opolu od dwóch lat jest drewniany obelisk poświęcony wydarzeniom i ofiarom rewolucji węgierskiej 1956 r. Z tego jesteśmy bardzo dumni” - zaznaczył.

Obaj nagrodzeni powiedzieli, że są zaskoczeni wyróżnieniem i czują dumę i radość. „Cieszą mnie każde nagrody, ale dla mnie najważniejsza jest praca” – oznajmił Straszewski.

W uroczystości z udziałem wicepremiera Zsolta Semjena, który wręczył nagrody w zabytkowym kinie Urania, uczestniczyli m.in. ambasador Polski Jerzy Snopek oraz przedstawiciele Polonii węgierskiej, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Ronay, przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar, prezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski oraz prezes Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum Piotr Piętka.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2019
  GBP 4.722 złEUR 4.249 złUSD 3.800 złCHF 3.859 zł

  Sport


  Reklama