Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wciąż spada zainteresowanie pracą w UK

Wciąż spada zainteresowanie pracą w UK
Obywatele krajów UE przez Brexit omijają brytyjski rynek pracy. (Fot. Getty Images)
Praca na Wyspach coraz mniej kusi Europejczyków. Choć na Wyspach jest wiele wolnych miejsc pracy, jak na przykład w służbie zdrowia - to zainteresowanie etatami brytyjskich pracodawców wśród obywateli krajów unijnych stale spada. Eksperci uważają, że Brexit jest przyczyną takiego stanu rzeczy.
Reklama

Dane analizowane dla BBC News pokazują, że liczba wyszukiwań miejsc pracy w Wielkiej Brytanii z innych krajów europejskich spadła od 2015 roku. Ma to największy wpływ na branżę budowlaną oraz medyczną. Brytyjski rząd twierdzi, że chce przyciągnąć i zatrzymać ludzi, którzy przynoszą korzyści  Wielkiej Brytanii.

Porównując dane ze strony internetowej Indeed wynika, że na milion wyszukiwań posad w Wielkiej Brytanii w 2015  roku - 17 513 stanowiły osoby z krajów Wspólnoty. W 2017 roku liczba zainteresowanych pracą w UK Europejczyków spadła do 14 701.

Z kolei strona Monster poinformowała, że liczba pracowników z innych krajów UE poszukujących pracy w Wielkiej Brytanii spadła o 12,6% w ciągu minionego roku. Witryna Reed przekazała, że w 2018 roku osiagnęła najniższy poziom takich poszukiwań pracy, a LinkedIn, że na początku 2016 roku Londyn przyciągał 15% specjalistów z innych krajów UE, ale już w 2018 roku odsetek ten spadł do 12,6%.  

Spada liczba zainteresowanych pracą w UK Europejczyków. (Fot. Getty Images)

Niektórzy eksperci sugerują, że niepewność związana z Brexitem odgrywa w tej sprawie dużą rolę. Rachel Marangozov z Institute for Employment Studies uważa, iż ludzie niechętnie chcą się przenosić do kraju, który nie gwarantuje pracownikom praw, możliwości zamieszkania lub perspektyw osiedlenia się.

"Dla kontrastu, inne państwa UE są zainteresowane przyciągnięciem pracowników, takich jak pielęgniarki, inżynierowie i informatycy, co czyni UK jeszcze mniej atrakcyjną opcją" - podkreśla Marangozov.

Zainteresowanie pracą wśród Irlandczyków czy Polaków w Wielkiej Brytanii spadło w ciągu ostatnich trzech lat. Liczba zainteresowanych pracą nad Tamizą Irlandczyków spadła o 50,5%, a Polaków o 17,1%.

"Polska na przykład ostatnio odnotowała spadek bezrobocia i wzrost płac. Osoby poszukujące pracy w tych krajach są mniej skłonne do poszukiwania miejsc pracy w Wielkiej Brytanii" - przekazuje BBC.

BBC przypomina również, że sektory, które najbardziej oparte są na sile roboczej z krajów Unii w Zjednoczonym Królestwie to opieka zdrowotna, gastronomia, budownictwo i opieka nad dziećmi.

 

  Komentarze


  • I po ptokach
   7 lutego, 17:44

   Firmy jeszcze jako tak maja płynność finansową i dają podwyżki ale w końcu przyjdzie moment załamania sprzedaży i wtedy nie będzie z czego płacić tych pensji. Kto średnio rozgarnięty już dawno znalazł pracę poza UK

  • Przemko
   7 lutego, 18:04

   a wy dalej swój bełkocik o upadku UK spowodowanego ZAPOWIEDZIĄ brekszitu i kwitnącej LOLandii, gdzie płace rosną w tak zastraszającym tempie, że może już za 50 lat dogonimy Grecję .... mało jest chętnych bo: a/ NMW jest standardową ofertą b/ koszty wynajęcia schowka na szczotki w OXf albo LOn to 400-500 funtów. do tego marny klimat, zakorkowane drogi i nieprzychylność tubylców. gdzieś tak daleko w tle dopiero majaczy brekszit.

  • It is true
   7 lutego, 20:38

   Przemko ma racje. Najnizsza stawka jest najbardziej popularna, wynajecie ciasnego pokoju to koszt 400-450 (poza) i 500-600 funtow w Londynie. Z pensji zostaje niewiele na zycie, a o zaoszczedzeniu mozna tylko pomarzyc...To po co przyjezdzac, ciezko pracowac i wegetowac? To nie ma sensu. Poza Londynem potrzeba 2000 w samym Londynie 3000 funtow miesiecznie i wowczas mozna jakos godnie zyc...

  • Mikos
   7 lutego, 22:08

   Ja robię swój "brexit" 22 lutego !!! Zmieniam na Belgię. Szwagier z siostrą wyjechali już we wrześniu. Zadomowili się i trochę urządzili i szwagier ściąga mnie do pracy w firmie,w której pracuje.Byłem tydzień temu u nich,złożyłem papiery w firmie, rozmowa kwalifikacyjna itp. Do pracy będę miał 15 minut autobusem miejskim, praca na jedną zmianę 39 godzin w tygodniu i 14,75 euro na godzinę. podczas kilku dni pobytu spodobało mi się tam.Czysto spokojna okolica,mało opalonych na ulicach itp...

  • Anna
   7 lutego, 23:29

   Nowak lepiej zamilcz!

  • SA
   8 lutego, 03:19

   damy rade, bangladesz,pakistan plus india juz spakowane do wjazdu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2019
  GBP 4.762 złEUR 4.351 złUSD 3.921 złCHF 4.001 zł

  Sport


  Reklama