Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wciąż brakuje odzieży ochronnej dla NHS

Wciąż brakuje odzieży ochronnej dla NHS
Brak odzieży ochronnej od kilku dni jest coraz bardziej palącym problemem w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd wciąż nie zdołał rozwiązać problemu deficytu odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej dla personelu medycznego zajmującego się chorymi na Covid-19. Pomóc ma w tym były szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Londynie.
Reklama
Reklama

Brak odzieży ochronnej, w tym zwłaszcza jednorazowych kombinezonów medycznych, od kilku dni jest coraz bardziej palącym problemem w Wielkiej Brytanii.

W związku z ostrzeżeniami władz szpitali, że strojów ochronnych może zabraknąć w weekend, w piątek wieczorem rządowa agencja Public Health England złagodziła wytyczne w kwestii zabezpieczeń dla personelu medycznego i dopuściła ponowne używanie jednorazowych kombinezonów lub zastąpienie ich innymi produktami.

Tymczasowym rozwiązaniem miał być transport 400 tys. takich jednorazowych kombinezonów z Turcji, który jak wczoraj po południu zapewniał rząd, dotrze jeszcze dzisiaj. Jednak z bliżej niesprecyzowanych powodów dostawa wciąż nie dotarła i spodziewana jest dopiero jutro.

"Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z ogromnego obciążenia, z jakim zmaga się cały system, a także z tego, że na całym świecie ludzie starają się zdobyć te same elementy odzieży ochronnej od dość ograniczonej liczby dostawców" - podkreślał dzisiaj podczas codziennej rządowej konferencji prasowej minister edukacji Gavin Williamson.

Wcześniej minister zdrowia Matt Hancock powołał Paula Deightona, byłego bankiera inwestycyjnego z Goldman Sachs, a później szefa komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku na specjalnego pełnomocnika rządu, którego zadaniem ma być zorganizowanie krajowej produkcji odzieży ochronnej.

W ostatnich dniach kilka brytyjskich firm odzieżowych, m.in. Burberry i Barbour, przestawiły się na produkcję odzieży ochronnej dla personelu medycznego, ale nadal nie zaspokaja to popytu.

Brytyjskiemu rządowi udało się wprawdzie w podobny sposób - tzn. zwracając się do firm przemysłowych o przestawienie produkcji - rozwiązać problem deficytu respiratorów, a także tworząc w błyskawicznym tempie tymczasowe szpitale dla chorych z koronawirusem, tym niemniej sprawa odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej jest kolejną, która w ocenie opinii publicznej wskazuje, że rząd był nieprzygotowany do epidemii.

Czytaj więcej:

Personel NHS "ma zgodę" na ponowne użycie jednorazowej odzieży ochronnej

Plakietki dla pracowników opieki wywołały burzę w UK

Brytyjczycy w izolacji piją więcej, a "rząd udaje, że tego nie widzi"

Brytyjski minister zdrowia: "Brakuje odzieży ochronnej dla NHS"

Weteran, który zebrał £23 mln dla NHS, otworzy szpital

"The Sunday Times": Rząd spóźnił się o 5 tygodni z reakcją na koronawirusa

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama