Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Watykan: Zapewnimy ofiarom pedofilii sprawiedliwość

Watykan: Zapewnimy ofiarom pedofilii sprawiedliwość
W Watykanie zakończył się szczyt na temat pedofilii w Kościele. (Fot. Getty Images)
'Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić ofiarom nadużyć sprawiedliwość i wyleczenie; wysłuchamy ich, uwierzymy im' - mówił przewodniczący episkopatu Australii abp Mark Coleridge podczas mszy w Watykanie na zakończenie szczytu nt. ochrony nieletnich.
Reklama

Na niedzielnej mszy w Sala Regia w Pałacu Apostolskim zebrali się wraz z papieżem Franciszkiem przewodniczący episkopatów z całego świata i przełożeni generalni zakonów żeńskich oraz męskich.

Metropolita Brisbane przyznał: "Były momenty, w których uważaliśmy ofiary za wrogów, nie miłowaliśmy ich, nie błogosławiliśmy ich. W tym sensie byliśmy swoimi najgorszymi wrogami".

"Czasem woleliśmy obojętność człowieka i pragnienie ochrony reputacji Kościoła i naszej. Okazaliśmy bardzo mało miłosierdzia i dlatego otrzymujemy to samo"- dodał australijski hierarcha.

Abp Coleridge podkreślił: "Nie pozostaniemy bezkarni"; "karę już otrzymaliśmy".

Arcybiskup Brisbane mówił o potrzebie autentycznego nawrócenia, bo - jak zaznaczył - tylko ono "pomoże nam zobaczyć, że rany tych, którzy byli wykorzystywani, są naszymi ranami, że ich los jest naszym losem, że nie są naszymi wrogami".

"To nawrócenie to w istocie rewolucja kopernikańska. Jak wiecie, Kopernik pokazał, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi, ale że Ziemia krąży wokół Słońca. Dla nas rewolucja kopernikańska polega na odkryciu, że osoby wykorzystywane nie krążą wokół Kościoła, ale że Kościół krąży wokół nich"- stwierdził abp Coleridge.

Wyjaśnił: "Odkrywając to możemy zacząć patrzeć ich oczami i słuchać ich uszami; kiedy to nastąpi, świat i Kościół zaczną mieć inny aspekt. To jest konieczne nawrócenie, prawdziwa rewolucja i wielka łaska, która może otworzyć przed Kościołem nową fazę misji".

Papież Franciszek wyda nowy dokument na temat ochrony nieletnich, a jego publikacja będzie towarzyszyć opracowaniu nowych przepisów i vademecum dla biskupów z całego świata - ogłosił Watykan. O planach tych poinformował były rzecznik Watykanu i moderator zakończonego historycznego spotkania z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata ksiądz Federico Lombardi.

Podsumowując obrady podkreślił: "wysłuchaliśmy głosów ofiar straszliwych przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich przez członków duchowieństwa. Prosimy szczerze je, a także wszystkich naszych braci i siostry, o przebaczenie za to, co uczyniliśmy złego i czego nie zrobiliśmy".

Jednocześnie, jak ogłoszono, papież Franciszek wyraził zamiar poparcia idei stworzenia specjalnych grup zadaniowych, złożonych z ekspertów, by pomagać konferencjom episkopatu i diecezjom , mającym trudności w rozwiązywaniu problemów i realizacją inicjatyw na rzecz ochrony nieletnich.

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Watykanie w poniedziałek.

 

  Komentarze


  • PolonusUK
   24 lutego, 17:39

   Winni pedofilii powinni pojsc za kraty jak kazdy pedofil !

  • Gosia
   24 lutego, 18:44

   Co za pieroly on sam miał dostarczony w Szwajcarii nakaz aresztowania za pedofile .film na Youtube.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2019
  GBP 4.782 złEUR 4.260 złUSD 3.799 złCHF 3.801 zł

  Sport


  Reklama