Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Watykan: Ruszył historyczny szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele

Watykan: Ruszył historyczny szczyt na temat walki z pedofilią w Kościele
To pierwsze takie globalne wydarzenie w historii Kościoła. (Fot. Getty Images)
Papież Franciszek, otwierając dzisiaj szczyt na temat ochrony nieletnich w Kościele, zaapelował o leczenie 'ciężkich ran, które skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wierzących'. Wezwał też do konkretnych działań i oczyszczenia.
Reklama

W czterodniowym szczycie, który jest pierwszym takim globalnym wydarzeniem w historii Kościoła, biorą udział przewodniczący episkopatów z całego świata, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich oraz przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich. Polskę reprezentuję wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu, arcybiskup Marek Jędraszewski.

Udział w czterodniowym szczycie biorą przewodniczący episkopatów z całego świata. (Fot. Getty Images)

"W obliczu plagi wykorzystywania seksualnego nieletnich, którego sprawcami byli ludzie Kościoła, postanowiłem wezwać was, patriarchów, kardynałów, arcybiskupów, przełożonych zakonów i odpowiedzialnych, abyśmy wszyscy razem wsłuchali się w Ducha Świętego i z uległością słuchali też wołania najmniejszych, którzy proszą o sprawiedliwość" - podkreślił Franciszek w przemówieniu inaugurującym obrady.

"Na naszym spotkaniu spoczywa ciężar odpowiedzialności duszpasterskiej i kościelnej, która zobowiązuje nas do tego, by dyskutować razem, w sposób synodalny, szczery i pogłębiony, jak uporać się z tym złem, które dręczy Kościół i ludzkość" - oświadczył papież.

Zaznaczył jednocześnie, że "Święty Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie prostego i łatwego do przewidzenia potępienia, lecz opracowania konkretnych i skutecznych kroków". Dodał, że rozpoczyna się tym samym droga w duchu "szczerej i jasnej wypowiedzi, odwagi i konkretności".

"Proszę Ducha Świętego, by nas wspierał w tych dniach i pomagał nam przekształcić to zło w szansę na uświadomienie i oczyszczenie. Niech Maryja Dziewica oświeca nas, byśmy starali się uleczyć ciężkie rany, jakie skandal pedofilii spowodował tak u najmłodszych, jak i wśród wierzących" - podkreślił papież.

Spotkanie potrwa do niedzieli. W jego trakcie uczestnicy obrad wysłuchają świadectw ofiar i będą prowadzić dyskusje. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a w niedzielę msza, po której papież wygłosi końcowe przemówienie.

 

  Komentarze


  • PolonusUK
   21 lutego, 16:11

   Do ciupy jak kazdy pedofil !

  • Vistula
   21 lutego, 22:17

   Dokladnie tak, ale wszyscy jak jeden maz. Nie tylko ksieza!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama