Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Watchdog warns that police must tackle hate crime problems

Watchdog warns that police must tackle hate crime problems
Londyńska policja musi poprawić szybkość reagowania na przestępstwa z nienawiści. (Fot. Thinkstock)
Police must address failings in their response to hate crime ahead of a possible post-Brexit surge in reports, a watchdog has warned. A major review found victims have been let down after being targeted because of personal characteristics such as race, religion or sexual orientation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Rekomendacje wydał Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services (HMICFRS), po kontroli, która wykazała, iż osoby prześladowane ze względu na rasę, religię czy orientację seksualną są pozostawiane same sobie. Inspektorzy ustalili, iż w niemal połowie przypadków reakcja służb była niewystarczająca.

"Niektóre sprawy w policyjnych systemach są oflagowane bez wyraźnego uzasadnienia jako przestępstwa z nienawiści, podczas gdy inne nie, choć powinny. Inspektorzy zauważyli nasilenie liczby zgłoszeń po zamordowaniu w 2013 roku Lee Rigby'ego, referendum w sprawie Brexitu w 2016 oraz po ubiegłorocznym ataku terrorystycznym w Westminsterze” - relacjonuje ITV.

Autorzy raportu przewidują, iż w 2019, gdy Zjednoczone Królestwo opuści UE, może ponownie nastąpić zaostrzenie sytuacji.

"Siły policyjne powinny się przygotować na tę ewentualność i zadbać o to, by rekomendacje zawarte w raporcie posłużyły poprawie reagowania na zgłoszenia przestępstw z nienawiśći” - można przeczytać w dokumencie.

Za ataki oraz incydenty z nienawiści uważa się te wywołane przez wrogość lub uprzedzenia oparte na cechach indywidualnych ofiary. Szczególnie monitorowane są ataki o podłożu rasowym lub etnicznym, religii i wyznania, orientacji seksualnej i niepełnosprawności. Tymczasem według kontrolerów, niektóre jednostki wrzucają do jednego worka doniesienia o mizogini, czy atakach ze względu na wiek lub przynależność do określonej subkultury, np. gotów.

Po przeanalizowaniu danych z 43 jednostek angielskiej i walijskiej policji HMICFRS stwierdziło, iż 3 tys. przestępstw z nienawiści nie zostało odpowiednio oflagowanych. W 89 przypadkach reakcja policji była niewystarczająca – sprawy się ciągnęły zbyt długo lub w ogóle nie podejmowano działań.

W latach 2016/17 wykroczenia z nienawiści stanowiły 2% wszystkich spraw zarejestrowanych w Anglii i Walii. W stosunku do 2014/15 ich liczba wzrosła o 57%.

Przestępstwa i incydenty motywowane nienawiścią na tle narodowościowym, rasowym, religijnym, orientacji seksualnej i niepełnosprawności powinno się zgłaszać bezpośrednio policji. EERC prowadzi jednak również działającą w godzinach 9:30 - 17:00 polskojęzyczną infolinię dla osób, które były ofiarami przestępstw z nienawiści, która jest dostępna pod numerami: 020 8741 1288 i 0800 121 4226.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement