Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Walijska policja ujęła dilera narkotyków. Wystarczyło zdjęcie dłoni na WhatsApp

Walijska policja ujęła dilera narkotyków. Wystarczyło zdjęcie dłoni na WhatsApp
To zdjęcie wystarczyło, aby zidentyfikować mężczyznę. (Fot. UK Police)
Policja w Walii ujęła dilera narkotyków dzięki fotografii dłoni pozyskanej z komunikatora WhatsApp. Funkcjonariusze porównali linie papilarne podejrzanego z informacjami z bazy danych. Ich zdaniem, to 'przełomowa' technika dochodzeniowa - podał serwis BBC.
Reklama
Reklama

Jak ocenia serwis BBC, to pierwszy przypadek, kiedy w Wielkiej Brytanii ujęto przestępcę w wyniku analizy zdjęcia linii papilarnych jego dłoni pochodzącego z telefonu komórkowego.

Zdjęcie przedstawiające dłoń mężczyzny, na której znajdują się tabletki z narkotykami, walijska policja pozyskała z zainstalowanej na telefonie komórkowym aplikacji WhatsApp, wykorzystywanej przez miejscowy gang dilerów narkotyków jako sposobu kontaktowania się z potencjalnymi klientami.

Jak ocenił pracujący nad śledztwem funkcjonariusz wydziału policji w południowej części Walii - Dave Thomas - "sama analiza odcisków palców i linii papilarnych to nieco przestarzała metoda". Jego zdaniem, "dilerzy narkotyków coraz częściej umiejętnie wykorzystują techniki pozwalające im zachować anonimowość i uniknąć złapania, dlatego tak ważne jest bycie na bieżąco z technologią".

Thomas zaznaczył, że na fotografii znalezionej w komunikatorze WhatsApp widoczna była jedynie część dłoni, z której pewien obszar "prezentował wyraźnie zaznaczone linie papilarne". Jednostka wsparcia analitycznego policji, zlokalizowana w miejscowości Bridgend, przeskanowała zdjęcie do systemu i porównała je z policyjnymi bazami danych. Choć samo zdjęcie nie wystarczyło, aby wskazać konkretną osobę w narodowych zasobach organów ścigania, dalsza analiza fragmentów widocznych na fotografii linii papilarnych pozwoliła policji zidentyfikować dilera i podjąć dalsze działania w celu ujęcia go.

"Zaawansowanie materiału dowodowego w erze cyfrowej stawia przed nami jednak kolejne pytania, na które będziemy musieli odpowiedzieć" - zauważył policjant, odnosząc się do problemów wykorzystania danych z mediów społecznościowych podczas dochodzeń w sprawach kryminalnych.

Jego zdaniem, cyfrowa analiza śledcza to przyszłość policji, która już niedługo będzie mogła korzystać np. ze zdalnej transmisji wysokiej jakości cyfrowego materiału dowodowego z miejsca zdarzenia prosto do laboratorium, gdzie będzie on poddawany szybkiej i sprawnej analizie. "Nie jesteśmy jeszcze na tak zaawansowanym etapie" - wyjaśnił Thomas - "jednakże już teraz dzięki technologii możemy znacznie poprawić zdolność lokalnych jednostek do szybkiego ujmowania sprawców przestępstw i wykroczeń" - ocenił.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama